Před schůzí věřitelů OKD to vře

Doba čtení:2 m, 2 s

Čtvrteční schůze věřitelů společnosti OKD rozhodne o osudu těžby černého uhlí v Ostravsko-karvinském revíru. Foto: OKD

Zástupci banky Citibank se dožadují hlasovacích práv na schůzi věřitelů OKD, která jim insolvenční správce Lee Louda odepřel. Pokud by americká banka uspěla, ovládla by jednání schůze a převálcovala ostatní věřitele.

S blížícím se termínem jednání schůze věřitelů OKD, která ve čtvrtek rozhodne o osudu těžby černého uhlí v Ostravsko-karvinském revíru, roste napětí. Nově k němu přispěl i dopis právníků zastupujících Citibank. Ti se dožadují hlasovacích práv, která jim insolvenční správce Lee Louda nepřiznal.

Čtěte také:
Veolia Energie žaluje OKD o čtvrt miliardy
Vondráš: Neprchejme od uhlí!

Citibank po OKD vymáhá spornou pohledávku za 9,53 miliardy korun. Jedná se o nárok držitelů dluhopisů mateřského holdingu NWR, za který se OKD zaručila. Citibank vymáhá též půjčku ve výši 621 milionů korun, kterou krachujícím dolům poskytlo NWR v roce 2014. Jenže insolvenční správce OKD Lee Louda obě pohledávky odmítl jako neplatné. OKD je prý nikdy neschválila způsobem, který vyžadují české zákony, napsal server Euro.cz.

Právníci zastupující Citibank ale upozorňují na fakt, že soud doposud platnost pohledávek nezpochybnil. Uvádějí i další argumenty. Představenstvo OKD při podání insolvenčního návrhu v loňském květnu zahrnulo pohledávky Citibank mezi platné. Stejně tak vedení OKD uznalo platnost pohledávek v žalobě, kterou podalo na bývalé vlastníky Zdeňka Bakalu a Petera Kadase. Právě tito finančníci v minulých letech vysáli z důlního podniku příliš mnoho peněz a přispěli tím k bankrotu OKD.

Schůze věřitelů se má konat ve čtvrtek 24. srpna. Věřitelé s uznanými pohledávkami budou hlasovat mimo jiné o prodeji černouhelných dolů státnímu podniku Prisko za symbolickou sumu 80 milionů korun. Jenže Citibank není zdaleka jediným hráčem, který dává s průběhem insolvence OKD najevo hrubou nespokojenost.

Soudními spory a arbitráží hrozí také investiční skupina Alcentra spojená s americkou bankou BNY Mellon. Ta za doly nabídla více než Prisko – konkrétně 540 milionů korun. Jenže insolvenční správce spolu s vedením OKD nabídku odmítli s ohledem na dodatečné podmínky.

Současně se na trhu objevují spekulace, že jednání věřitelů OKD chtějí narušit spekulanti, které láká částka dvou miliard korun na účtech zkrachovalého podniku. Pokud by tito spekulanti byli napojeni na minulé vlastníky, mohli by OKD ovládnout i s cílem zastavit žaloby a zahladit stopy po předchozím tunelování.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu