Premiér míří do Moravskoslezského kraje

Foto ČSSD

Vláda Bohuslava Sobotky opakovaně potvrdila, že je připravena pomoci propuštěným horníkům. Foto: ČSSD

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes navštíví v rámci pravidelných pracovních cest do regionů Moravskoslezský kraj. Hlavními tématy návštěvy budou řešení situace ve společnosti OKD, zdravotnictví a zaměstnanost.

Premiér zahájí návštěvu regionu ve Frýdku-Místku, kde bude jednat s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem se zástupci krajské a místní samosprávy, zástupci odborových organizací OKD a horníků o aktuální situaci ve společnosti OKD. Firma má akutní problém s nedostatkem hotovosti. Hrozí, že nebude mít na květnové výplaty. Vedení i insolvenční správce tedy shánějí externí financování.

Čtěte také:
Dramatický vývoj v OKD
Lee Louda si vydělá miliony

OKD na sebe podala insolvenční návrh na začátku května. Firma dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun, nedokáže své závazky splácet a její majetek nedosahuje hodnoty sedmi miliard korun. Krajský soud v Ostravě následně vyhlásil úpadek firmy.

Ta zůstává v provozu, v dolech se dál těží uhlí. Firma má nyní zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích. OKD má existenční problémy kvůli klesajícím cenám uhlí, podle analytiků ale i kvůli vysokému zadlužení.

Zájem o koupi OKD projevilo několik podnikatelů. Zřejmě nejzajímavější byla nabídka dvojice miliardářů Pavla Tykače a René Holečka, kteří postupují společně s odbory společnosti.

Mohlo by vás  zajímat:
Největší hydraulický bagr na světě
Šedesátníci s lopatou pořád pracují
Není ranger jako ranger