Výroky německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera o kontroverzním rusko-německém plynovodním projektu Nord Stream 2 popudily Ukrajinu. Ukrajinský velvyslanec v Berlíně uvedl v prohlášení, že Steinmeierovy „pochybné historické argumenty“ byly v Kyjevě přijaty s „údivem a rozhořčením“.
Steinmeier v rozhovoru pro deník Rheinische Post hájil Nord Stream 2 tvrzením, že vztahy v energetice jsou takřka poslední, které mezi sebou Evropa a Rusko udržují. Poukázal na to, že Německo musí brát při posuzování projektu v potaz „historický rozměr“ německo-ruských vztahů a při té příležitosti připomněl přepadení Sovětského svazu nacistickým Německem, od nějž letos 22. června uplyne 80 let.
Čtěte také:
Ministr nadřadil plynovod lidským právům
Schröder brání ruský plyn, na Navalného odmítl odpovědět
„Přes 20 milionů lidí tehdejšího Sovětského svazu padly této válce za oběť. To neospravedlňuje provinění dnešní ruské politiky, ale tento širší obrázek nesmíme ztratit ze zřetele,“ řekl Steinmeier.
„Výroky spolkového prezidenta Steinmeiera nás Ukrajince hluboce zasáhly,“ uvedl velvyslanec Andrij Melnyk, podle nějž je Nord Stream 2 geopolitickým projektem ruského prezidenta Vladimira Putina, který je v rozporu s ukrajinskými zájmy.
„Je proto cynické, zrovna v této debatě vnášet do hry děsy nacistické hrůzovlády a k tomu ještě připisovat sovětské oběti německé zničující a zotročující války výhradně k Rusku,“ uvedl Melnyk. Narážel tím na to, že Steinmeier výslovně nezmínil miliony obětí nacismu na sovětské Ukrajině. „Je to nebezpečné překrucování historie,“ dodal Melnyk.
Historici odhadují, že za druhé světové války zahynulo na území někdejšího Sovětského svazu 27 milionů lidí, přičemž Ukrajina měla po Bělorusku procentuálně největší ztráty obyvatelstva. Podle ukrajinských odhadů zahynulo v letech 1939 až 1945 na dnešním území Ukrajiny osm až deset milionu lidí.
Steinmeierova kancelář reagovala na kritiku podrážděně: „Výtka se v kanceláři spolkového prezidenta setkává s naprostým nepochopením. Text rozhovoru mluví sám za sebe.“
Plynovod má přivádět zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Německo energetickou surovinu potřebuje vzhledem k ústupu od jaderných a uhelných elektráren. Nord Stream 2, jehož větev povede i do Česka, se stal předmětem sporu mezi Ruskem a Spojenými státy. Washington je přesvědčený, že plynovod zvýší ruský ekonomický a politický vliv na Evropu.
Ukrajina se řadí k nejsilnějším kritikům podmořského projektu, protože Moskvě v době napjatých vztahů s Kyjevem umožní obejít dosavadní hlavní tranzitní trasu přes Ukrajinu. Kyjev se by v důsledku toho přišel o poplatky, které od Ruska vybírá za přepravu jeho plynu dále do Evropy.