Doba čtení:1 m, 26 s
Cvičení se zúčastní i vinařická věznice, energetická společnost Alpiq nebo Středočeské vodárny. Foto: pixabay.com

Při zářijovém cvičení zaměřeném na hrozbu blackoutu, tedy rozsáhlého výpadku proudu, nebude domácnostem ve Středočeském kraji vypínána elektřina. Složky Integrovaného záchranného systému a další účastníci akce otestují své krizové štáby a budou se pohybovat v terénu. Programem taktického cvičení se zabývala bezpečnostní rada kraje, sdělila Helena Frintová z krajského úřadu. Termín cvičení byl už dříve stanoven na 4. a 5. září.

Cílem je, prověřit připravenost akceschopnosti orgánů krizového řízení a dalších vybraných subjektů a organizací na řešení této případné krizové situace. Elektrická energie vypnuta během cvičení nebude. Občané kraje tak nemusí být zneklidněni,“ uvedla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Čtěte také:
Většina Čechů je energeticky negramotná
Kde vidí poslanci budoucnost energetiky?

Do celokrajského cvičení, které bude co do rozsahu patřit v dosavadní historii regionu k největším, se zapojí také obce s rozšířenou působností nebo oblastní nemocnice. Podílet se budou na akci i ústřední správní úřady a organizace, jako jsou správa hmotných rezerv, ministerstvo zemědělství, ČEZ, ČEPS, Čepro nebo Správa železniční dopravní cesty. Cvičení se zúčastní i vinařická věznice, energetická společnost Alpiq nebo Středočeské vodárny.

Scénář dvoudenní akce připravil hasičský sbor. První den bude zaměřen na procvičení strategického řízení při řešení simulovaného výpadku proudu a prověření platnosti scénářů a variant pro obnovu napájení. Odpoledne a druhý den budou na programu praktické ukázky nouzového zásobování obyvatelstva pitnou vodou při simulované mimořádné situaci na Benešovsku nebo zprovoznění elektrické sítě pomocí plynové turbíny v elektrárně Alpiq Generation v Kladně.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa