Příbramskou teplárnou chtějí velcí hráči

Zájem o příbramskou teplárnu projevuje i miliardář Petr Paukner. Přiznává však, že je spíše vlažný. Foto: Carbounion Bohemia

Po dvou desítkách let konkurzu spěje do finále prodej majetku Příbramské teplárenské. Zajímají se o něj největší energetické společnosti na českém trhu i tuzemští miliardáři.

Podle informací deníku E15 od dvou na sobě nezávislých zdrojů obeznámených s prodejem patří mezi zájemce ČEZ, Energetický a průmyslový holding EPH, Innogy, Carbounion Bohemia, skupina Seven Energy, skupina Lama či Green Gas. Ve hře jsou i další hráči, celkový počet zájemců se pohybuje okolo deseti.

Čtěte také:
Situace v teplárenství je velmi vážná
Drápela: EU si podkopává svou ekonomiku

ČEZ možnou účast v soutěži nekomentoval stejně jako EPH miliardáře Daniela Křetínského. Svůj zájem naopak potvrdil energetický obr Innogy. „Máme několik teplárenských provozů a velmi rádi bychom se tendru účastnili,“ sdělil mluvčí Innogy Martin Chalupský. Firma v teplárenství aktivně působí v Berouně, Náchodě nebo Odoleně Vodě.

V soutěži o Příbramskou teplárenskou je rovněž nezávislý obchodník s uhlím a elektřinou Carbounion Bohemia. „Zájem platí, ale je vlažný,“ sdělil deníku E15 miliardář a majitel firmy Petr Paukner s tím, že bude nutné mohutně investovat kvůli emisním limitům, které bude muset teplárna plnit. Uchazeči tak zřejmě nebudou za teplárenská aktiva přeplácet.

Cenu by na druhé straně mohla tlačit vzhůru relativně vysoká konkurence, protože se o teplárnu zajímají rovněž tuzemští miliardáři. Ve hře je kromě Křetínského a Pauknera také Seven Energy miliardáře Pavla Tykače. Sama firma se k účasti v soutěži nevyjádřila. „Jednání o akvizicích zásadně nekomentujeme, ať už se jich účastníme nebo ne,“ uvedla mluvčí skupiny Gabriela Sáričková Benešová.

Podobně reagovala skupina Lama, kterou kontroluje Petr Lamich. Na otázky týkající se soutěže nereagovala společnost Green Gas, která v minulosti patřila finančníkům Zdeňku Bakalovi a Peteru Kadasovi, než od nich Green Gas přede dvěma lety koupila společnost ML Green Netherlands. Tu vlastní dlouholetý bývalý šéf teplárenské skupiny Dalkia ČR Laurent Barrieux a Martin Vojta, který v Green Gas působil jako vysoký manažer.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu