Doba čtení:1 m, 45 s
Přílivová elektrárna měla vzniknout u welšského města Swansea. Foto: wikipedia.org

Britská vláda nepodpořila projekt přílivové elektrárny v zálivu u Swansea. Projekt v hodnotě 1,3 miliardy liber (38 miliard korun) přišel ministrům příliš drahý.

Ministři uvedli, že podpora projektu by příliš zatížila britské daňové poplatníky. Ostatní alternativy, jako je výstavba větrných parků na moři nebo podpora jaderných bloků, vyjde mnohem levněji. Odmítnutí podpory pilotnímu projektu přílivové elektrárny rozpoutal v Británii vlnu kritiky zejména ze strany zelených politiků a ekologických aktivistů, napsal server Euro.cz.

Čtěte také:
Brexit poškodí britskou energetiku
Cena Hinkley Point roste do nebes

Ministr obchodu a energetiky Gregory Clark sice ocenil atraktivitu projektu, ale náklady pro spotřebitele elektřiny a daňové poplatníky by byly příliš vysoké, prohlásil. Proto by bylo nezodpovědné, kdyby vláda projektu poskytla záruky. Elektřiny vyrobená přílivem a odlivem by pokryla jen 0,15 procenta roční spotřeby elektřiny v Británii, argumentoval. Instalovaný výkon měl být 320 MW.

Mix elektřiny z offshore větrných turbín a jádra vyjde průměrnou domácnost mezi roky 2031 až 2050 o 700 liber ročně levněji, než kdyby kabinet projekt podpořil, vypočetlo ministerstvo. Náklady na jednotku elektřiny vyrobenou turbínami v zálivu by byly až třikrát vyšší, než v případě jaderné elektrárny Hinkley Point C, dodal Clark.

Šéf projektu Tidal Lagoon Power Mark Shorrock obvinil ministra, že byl špatně informován. Podle něj rozhodnutí londýnské vlády opovrhuje zájmy Walesu a nevěří britskému průmyslu.

Welšská strana Plaid Cymru v rozhodnutí vidí zejména neochotu Londýna ve Walesu investovat. Organizace sdružující výrobce obnovitelné energie RenewableUK rozhodnutí vlády lituje.

Projekt přílivové elektrárny měl sestávat z výstavby 9 kilometrů dlouhé zdi v zálivu a instalaci 16 turbín, které by vyráběly elektřinu tím, jak se hladina moře při přílivu zvedá a při odlivu klesá.

Negativní stanovisko britské vlády je spojeno s tím, že kabinet zváží podporu výstavbě jaderné elektrárny Wylfa ve Walesu. Ta by měla mít instalovaný výkon téměř desetkrát vyšší než přílivová elektrárna, alespoň 2,7 GW.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Běloruský gigant Belaz 75710