Přivedli vodu hlubinářům do chodbic

Až doposud se voda do chodbic vedla po povrchu potrubím z albrechtické čerpací stanice. Ilustrační foto: Severní energetická

Spokojenost neskrývali začátkem dubna zaměstnanci úseku odvodnění a stejně spokojení mohli být i hlubináři v chodbicích svahu lomu ČSA. Právě pro ně byly určené dva takzvané zásobovací vrty, které nad jejich hlavami hloubila specializovaná firma pod dohledem úseku odvodnění Severní energetické.

Máme velkou radost z toho, že jsme se s oběma vrty trefili přímo na místo, kam jsme zamýšleli, doprostřed chodbic. Při vrtání do hloubky více než 130 metrů se přitom počítá s odchylkou pět procent, v tomto případě se ale vše povedlo naprosto přesně,“ vysvětlil Petr Sigmund, vedoucí úseku odvodnění Severní energetické. Přesným zaměřením odpadla práce navíc i hlubinářům, kteří by jinak museli v podzemí potrubí upravovat.

Čtěte také:
Reportáž psaná v hloubi chodbic
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů

Práce na svazích lomu ČSA probíhaly od sklonku loňského roku, na čas je zpomalily nepříznivé klimatické podmínky, o to větší radost měli zaměstnanci úseku odvodnění, s jakou přesností se náročná akce povedla. Vytvoření dvou zdrojů zásobování vodou pro hlubináře ukládá legislativa. Až doposud se voda do chodbic vedla po povrchu potrubím z albrechtické čerpací stanice, případně pomocí zásobovacího čerpadla z hlavní čerpací stanice v lokalitě ČSA.

Oba způsoby měly své nevýhody. Voda vedená po povrchu měla tendenci v zimě zamrzat, voda z hlavní čerpací stanice zase nemusela mít patřičné parametry k využití pro hlubnou dobývací technologii. „Nyní už jen stačí, když část potrubí od albrechtické čerpací stanice položíme do takzvané nezámrzné hloubky pod zem a potrubí zaústíme do vrtu. Tím, že je vrt tak hluboký, bude mít voda dostatečný tlak a nebude zapotřebí zapojovat další přídavná čerpadla,“ doplnil Sigmund. Potrubí ve druhém z vrtů poslouží k plavení popílků.

Mohlo by vás zajímat:
Zakládací vůz slouží uhelným rýpadlům
Rypadlo převáželi šest dnů
Rypadlo dokráčelo do cíle