Proč obnova po koronaviru nemůže být „zelená“?

Objevují se názory, že s restartem ekonomik evropských zemí po skončení koronavirové pandemie pomůže zavádění všemožných zelených technologií. Že vlastně superdrahý Green deal je to, co ekonomiku v Evropě dokáže nastartovat.

Když se evropské státy potácely pod zmatkem a obavami z toho, že jejich zdravotnictví zahltí nemocní s „covidem“, lobbisté a další hlasatelé zeleného náboženství mlčeli. Jakmile však začala krize odeznívat a první analytici přišli s tím, že plán na bezemisní Evropu do roku 2050 (který má podle pouze prvotního odhadu vyžadovat jen v prvních 10letech investice za bilion eur, které nikdo nemá) bude potřeba odložit, vylezli zelení ze svých skrýší.

Čtěte také:
Rtuti z český elektráren se nemusíme bát
Zelení ženou Evropany do bitvy u Kurska

Bohužel nepřišli s ani trochu realistickým pohledem na situaci. Naprosto proto ignorují, že ze všeho nejdřív si země musí půjčit na nastartování svých ekonomik a sanaci covidových škod a ne se dále po hlavě vrhat do extrémně nevýhodných technologických vizí spojených s potíráním oxidu uhličitého. A v duchu svých – bohužel – tradic pokračují v manipulaci veřejného mínění.

Jejich argument nyní zní tak, že „právě zavádění zelených technologií je to, co nastartuje ekonomiku po koronaviru“. Laik snadno může nabýt dojmu, že je to pravda. Jenže jen máloco je pravdě vzdálenější, než toto tvrzení!

K pochopení stačí uvést pár příkladů. Chorvatsko se podle iDnes obává, zda se mu podaří letos přilákat alespoň třetinu loňského počtu turistů, kteří tam utratili 12 miliard dolarů (zde). V této zemi tvoří turismus téměř čtvrtinu HDP. Na turisty napjatě čeká také Řecko, Španělsko, Itálie i Francie. A pokud nepřijedou, u mnoha lidí se napětí promění v zoufalství. A krach. Jak lidem závislým na turismu pomůžou zelené technologie? Jak pomohou státům, které potřebují daně od lidí podnikajících v turismu?

Mimochodem, co to jsou vlastně, ty zelené technologie? Instalace větrných a slunečních elektráren, výroba elektromobilů, nebo výroba baterií? Ostatně, jedním z cílů zelených je omezování letecké dopravy. Jenže většina turistů do svých letních destinací létá. A když nebudou moci létat, pojedou na dovolenou přes půl Evropy vlakem, nebo snad elektromobilem? Jak země s rozvinutým a tedy pro ně důležitým turistickým průmyslem získají jiný zdroj příjmů, který rychle nahradí utlumený turismus? Nic ze zatím dostupných zelených technologií takovou možnost nenabízí.