Proč prodal Beneš akcie ČEZ?

Daniel Beneš chce vrátit ČEZ k zisku přes 40 miliard korun ročně. Foto: ČEZ

Prodej téměř 148 tisíc akcií ČEZ generálním ředitelem Danielem Benešem rozvířil klidné předvánoční trhy. Mohlo jít o politické, ekonomické i osobní důvody.

Nový český premiér Andrej Babiš nemá Beneše v oblibě a nová vláda jej může zkusit sesadit. Ředitel by pak neměl svou investici pod kontrolou. Beneš se ale také může obávat ekonomického rizika spojeného s potenciální stavbou nových reaktorů a rozdělení firmy za podmínek nevýhodných pro akcionáře. Případně i prodeje bulharských aktiv, napsaly Hospodářské noviny.

Čtěte také:
ČEZ vydělal 16,6 miliardy
Před 30 lety byl spuštěn čtvrtý blok v Dukovanech

Na jeho rozhodnutí se ale velmi pravděpodobně podílely hlavně faktory rychlého růstu ceny akcií, která konečně po dlouhé době dala možnost uplatnit zaměstnanecké opce v zisku a neriskovat jejich vypršení bez hodnoty. Beneš musel využít příležitosti. Při poklesu ceny asi o 10 procent by nedostal nic. Generální ředitel ČEZ tak není typický prodejce a prodej nemusí pro akcie znamenat nic špatného. V souvislosti s prodloužením svého mandátu také získal další balík opcí, a tak si i po prodeji udrží jejich stabilní objem.

Cenou akcií mnohem více hýbou faktory jako futures kontrakty na elektřinu, ceny emisních povolenek a rozhodnutí o nových reaktorech. Ví Beneš něco víc než my? Jeho prodej měl i svého kupce. Co když právě ten chtěl koupit mimo trh, aby skryl nákup většího objemu akcií?

Mohlo by vás zajímat:
Norská elektropohádka je v problémech
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků