Prodat či neprodat Počerady?

Do konce roku musí vedení ČEZ o elektrárně nějak rozhodnout. Foto: wikipedia.org Petr Kinšt

Zůstane hnědouhelná Elektrárna Počerady na Lounsku dál v majetku polostátní společnosti ČEZ, koupí ji Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Pavla Tykače, nebo ji čeká jiný osud? O těchto otázkách se bude dnes diskutovat na veřejné debatě, kterou pořádá Institut pro politiku a společnost.

Do konce roku musí vedení ČEZ o elektrárně nějak rozhodnout. Podle šest let staré smlouvy na nákup uhlí z dolu Vršany má na její koupi opci společnost Vršanská uhelná. Pokud ČEZ prodej neodmítne, začne automaticky platit klauzule, podle níž Počerady v roce 2024 přejdou na Vršanskou uhelnou za předem dohodnutou cenu dvě miliardy korun. Obě společnosti k možnému prodeji zatím mlčí, napsal Žatecký deník.

Čtěte také:
Hora: Provozovat uhelku není terno
BIS varovala Babiše před Rosatomem

„Zatím k tomu nejde nic říct,“ reagoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. „Postup obou stran ve věci prodeje Elektrárny Počerady definuje platná smlouva mezi Vršanskou uhelnou ze skupiny Sev.en Energy a ČEZ. V tuto chvíli žádná další jednání nevedeme,“ uvedla mluvčí skupiny Sev.en Gabriela Sáričková Benešová.

Případný přechod elektrárny do soukromých rukou vadí ekologickým aktivistům z Hnutí DUHA a Greenpeace. Prodej elektrárny podnikateli Pavlu Tykačovi a její další dlouhodobý provoz by prý rozvrátil klimatickou i energetickou strategii státu.

Dnešní debata “Prodat či neprodat. Má ČEZ prodat uhelnou elektrárnu Počerady?” se uskuteční od 17 hodinv Café Kampus v Náprstkově ulici v Praze.

Potvrzenými řečníky jsou náměstek pro řízení sekce surovin a energetiky Ministerstva průmyslu a obchodu ČR René Neděla, generální ředitel Sev.en Energy Luboš Pavlas, analytik, investor a menšinový akcionář ČEZ Michal Šnobr a vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo