Prodej Počerad je oboustranně výhodný

Podle Luboše Pavlase je Czech Coal připraven investovat v Počeradech desítky miliard korun. Foto: spcr.cz

Pokud ČEZ prodá elektrárnu Počerady skupině Czech Coal Pavla Tykače, bude to výhodný obchod pro obě strany. V rozhovoru pro server iHned to uvedl manažer Czech Coal Luboš Pavlas.

To, že Počerady jsou pro ČEZ dobrý obchod, je vidět na srovnání s Vattenfallem. Ten na účty tří elektráren a pěti dolů nalil asi 60 miliard korun, aby dostal 1 euro za lomy a 1 euro za elektrárny. My dáváme za jednu elektrárnu deset miliard,“ řekl Pavlas, podle nějž se šance na uskutečnění transakce zvýšila, protože ČEZ změnil svou strategii. Jeho hlavní zaměření nyní bude na jádro a obnovitelné zdroje, mimo jiné sdělil, že do roku 2050 chce být úplně bezemisní. Kromě toho nechce již nyní dále rozvíjet elektrárny, pro které nemá vlastní uhlí, což se týká právě Počerad. „Když se tedy ČEZ rozhodl, že Počerady nebude obnovovat, rozhodli jsme se, že se k nim chceme dostat dříve. A připravit je na další fungování. Nyní se nám podařilo finalizovat určité podmínky, které musí schválit statutární orgány ČEZ,“ řekl Pavlas.

Čtěte také:
Tykač nabízí za Počerady 10 miliard
Miliardář koupil přístroj, který rozezná nádor

ČEZ by prodejem elektrárny Počerady obdržel od Vršanské uhelné zhruba 10 miliard korun či více. Přímo by dostal 4,5 miliardy korun za prodej akcií a dalších více než pět miliard korun by měl vydělat tím, že mu elektrárna Počerady bude dodávat 5 TWh ročně, a to za výrobní náklady. Tuto elektřinu pak může prodat s marží na trhu. ČEZ navíc kromě těchto 10 miliard dostane i opci na 60 milionů tun uhlí, které může využít například ve svých zdrojích v Mělníce, který zásobuje teplem Prahu.

Pavlas rovněž vysvětlil, proč Czech Coal o elektrárnu stojí. „ Nám to umožní připravit elektrárnu tak, aby mohla být v provozu i po roce 2024. Stále se zpřísňují různé emisní stropy a pravidla, která musí nové zdroje splňovat. A na tom se musí pracovat. Chceme si zajistit hlavně čas, který nám umožní udělat nějaké další opravy a ekologizaci, které umožní provoz elektrárny i po roce 2024,“ uvedl Pavlas, podle nějž by nyní každý rok měl každý blok elektrárny projít generální úpravou tak, aby mohl dalších pět šest let jet jen s běžnou údržbou.

Miliardové investice

Podle Pavlase je Czech Coal připraven investovat do modernizace elektrárny desítky miliard korun. „Ve Chvaleticích jsme od roku 2013 stihli udělat jen řekněme jednodušší úpravy. Ale celkově by to byly desítky miliard. Vezměte si, že jen na Chvaleticích je zakázka na obnovu dvou bloků 2,5 miliardy korun, k tomu jsme dělali další investice v opravách a menších věcech, teď se budou obnovovat dva další bloky, které budou splňovat přísnější pravidla po roce 2020 a 2021. Celkem to bude 8 až 10 miliard, které znamenají zakázky pro české firmy. A Počerady během dalších 8 až 9 let dalších 20 až 25 miliard. Takové investice dnes v české energetice nikdo jiný nedělá,“ vysvětlil Pavlas.

Zároveň věří, že v Evropě zvítězí zdravý rozum a energie se bude z uhlí vyrábět i v příštích letech, i když politické rozhodnutí, které by uhlí zařízlo, se vyloučit nedá. „Pokud zvítězí demagogické a iracionální tlaky na bezuzdné tlačení obnovitelných zdrojů, tak to možné je. Osobně si myslím, že se Evropě bez uhlí ještě dlouho neobejdeme. Stačí, aby nefoukalo a nesvítilo, přišlo pár poruch velkých zdrojů a ještě byla zima. A je problém. Ukázkovým příkladem toho bylo Německo letos v lednu,“ uzavřel Luboš Pavlas.

Mohlo by vás zajímat:
Služební auto Koloděje
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
V garáži tento stroj neopravíte