Doba čtení:1 m, 24 s
Odchod dohodou zaručuje propuštěným zaměstnancům vyšší odstupné, až jedenáctinásobek průměrného měsíčního výdělku. Foto: iUHLI

Skoro všichni bývalí zaměstnanci OKD, kteří tento měsíc absolvovali propouštěcí pohovory, odejdou na konci měsíce dohodou. Z 1212 pracovníků se pro dohodu rozhodlo 1211. Zaručuje jim to vyšší odstupné, až jedenáctinásobek průměrného měsíčního výdělku. ČTK to řekla Jana Dronská, mluvčí státního podniku Diamo, který zaměstnance převzal od OKD od 1. března spolu s utlumovanými doly Darkov a ČSA.

Podnik převzal od OKD přibližně 1750 zaměstnanců, skoro 500 z nich si nechá na útlumové, likvidační a rekultivační práce. Několik desítek zaměstnanců je například v karanténě, takže je pohovory teprve čekají, několik lidí dostane výpovědi.

Čtěte také:
Co už nemá využití, prodává OKD nejen do šrotu
Seismická aktivita v revíru OKD

V případě ukončení pracovního poměru dohodou k 31. březnu zaměstnanci obdrží až jedenáctinásobek průměrného měsíčního výdělku (podle počtu odpracovaných let), v případě výpovědi pouze maximálně čtyřnásobek průměrného měsíčního výdělku,“ uvedla Dronská.

Odcházející zaměstnanci mají nárok i na státní příspěvek ke zmírnění sociálních dopadů útlumu hornictví. Pro horníky pracující pod zemí činí příspěvek 8000 korun měsíčně, pro ostatní 5300 korun měsíčně.

Už od 1. ledna převzal podnik od OKD utlumované doly Lazy, Dukla, Staříč a Frenštát se 749 zaměstnanci. V podniku zůstalo 200 z nich, ostatní odešli. Skoro všichni odcházející zaměstnanci tehdy rozvázali pracovní poměr dohodou.

OKD je jediným producentem černého uhlí v republice. Těžbu postupně ukončuje, protože se nevyplácí. V Česku se těží černé uhlí už jen v Dole ČSM ve Stonavě. OKD má nyní přibližně 2800 vlastních zaměstnanců a zhruba 800 dodavatelských pracovníků. Náklady na útlum dolů OKD do roku 2035 mají dosáhnout zhruba 15,6 miliardy korun.