Doba čtení:2 m, 55 s
Prevence samovznícení uhlí v bloku 402 203 na stonavské šachtě. Foto: OKD

Nadstandardní práce provázely přípravu těžby bloku 402 303 na jižní lokalitě ČSM, kde těží společnost OKD. Kromě jiného k nim patřila i světová premiéra nástřiku důlních děl bentonitovou pěnou SIG-1.

Přiblížil je technik protizáparové prevence Radomír Novotný. „Postupovalo se tak vzhledem k zařazení spojených slojí 39 a 40 do kategorie reaktivního uhlí s vysokou možností samovznícení v oblasti budoucího porubu 402 303,“ vysvětlil. Protizáparová prevence přišla na řadu už s přípravou této stěny, kdy úvodní třídu 402 323 a prorážky 402 363 a 402 363/1 chystaly osádky hlavního předáka Waldemara Paśika z Alpexu a výdušnou třídu 402 343 pak kmenoví raziči s hlavním předákem Petrem Rojíčkem, napsal měsíčník Horník.

Čtěte také:
Sobotka byl překvapen, že OKD získal Bakala
Expremiér Špidla vypovídal dvě hodiny

Již během obfárávky a pak i po probití chodeb na průchodní větrní proud jsme v celém profilu důlních děl ražených v uhelné sloji prováděli nástřik bentonitovou pěnou SIG-1 z firmy AZIS. A to nejen poprvé v OKD a Česku, ale i na světě. Pěna přilnula na uhlí a vytvářela souvislou krustu bentonitu zabraňující přístup kyslíku k uhelné hmotě,“ popisoval Novotný. Na zkušební nástřik – jenž se jim také osvědčil – spotřebovali čtyři tuny bentonitu a přes dvě tuny pěnidla. Pro další snížení rizika samovznícení ještě před vybavením bloku 402 303 tlakově ošetřovali uhelné meziloží mezi prorážkou a vrchní lávkou sloje (včetně závalového boku prorážky) inhibitorem – Antipyrogelem.

Do vrtů ve stropech a bocích jsme kvůli tomu instalovali 490 injektážních jehel s upínacími manžetami a využili 600 kilogramů Antipyrogelu,“ informoval Novotný.  Kromě toho zahájili také pravidelný monitoring vzdušin ve vrchní lávce, kdy do tektonických poruch i jiných vytipovaných míst instalovali na tři desítky analýzních hadiček dodávajících údaje o směnové koncentraci ovzduší a poskytujících vzorky pro chromatografické zkoumání.

Když tři kolektivy – Zelkovi horníci, kmenoví vybavovači z úseku vedoucího Jána Mračny a dodavatelští z CZ Bastav s vedoucím Petrem Sklepkem – zahájily instalaci technologií, došlo i na asanace možných průtahů vzdušin z dříve vydobytých porubů ve vrchní lávce a tlakově rozrušeného nadloží nad prorážkou. „Přes zapažené vrty se na výduchu, úvodu i v prorážce bloku 402 303 aplikovalo pro dotěsnění uhelného meziloží sedmačtyřicet tun sádry a pět tun porocemu,“ pokračoval Novotný.

Před náklizem sekcí, jak upřesnil, se pro eliminaci oxidace uhlí stavěl v celé délce prorážky z dřevěných desek a odřezů těsně pod hajcmany takzvaný „brudnik“. „Tedy dřevěnou konstrukci potaženou jutou, jejímž úkolem bylo při vybavování izolovat větry vedené prorážkou od samotného uhlí. Volný prostor mezi hajcmany a brudnikem vyplnila superlehká močovinoformaldehydová pryskyřice Krylamina,“ vysvětloval.

Došlo samozřejmě na intertizaci vydobyté vrchní lávky dusíkem, kdy jen za dobu vybavování proudilo do stařin asi 4500 m3 tohoto média za hodinu včetně N2 pěny. Vznikla druhá páteřní dusíková trasa, na rozvodech v oblasti jižní i severní lokality ČSM se namontovaly dálkově řízené servoventily. „V oblasti porubu 402 303 jsme navrtali a zapažili čtyřicet napouštěcích míst a množství dusíku hlídaly čidla. Máme tam i chladič dusíku a dvě zařízení One-Seven pro výrobu lehké dusíkové pěny, která se stále využívá,“ líčil technik protizáparové prevence. K té patřilo zřízení překlenovacích lutnových tahů na celé úvodní třídě 402 323 i výdušné třídě 402 343. „A to pro snížení depresního namáhání porubu 402 303,“ uzavřel Novotný, podle nějž nadstandardní opatření i mimořádné nasazení zainteresovaných vedlo k úspěchu.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa