Provozní elektrikáři se celý život učí

Zařízení, se kterými provozní elektrikáři pracují, se neustále mění. Foto: Seven Energy

Provozní elektrikář patří na šachtě mezi tradiční profese. V současné době ti, kteří v tomto oboru pracují, spadají z větší části pod údržbu a pohybují se v obou těžebních lokalitách Vršanské uhelné.

Náplň naší práce je poměrně široká. Provádíme pravidelné kontroly, které nám stanovují předpisy, ale také odstraňujeme závady, vyplývající z pravidelných revizí. Jedná se o závady, které označí revizní technici v protokolu,“ vysvětlil Petr Štěpánek, technolog elektroúdržby v lokalitě ČSA.

Čtěte také:
Superpočítač pojmenovali podle šachty
Důl OKD si „zahrál“ v korejském filmu

Tím nejpodstatnějším jsou ale opravy na těžební technologii, ať už na velkostrojích nebo linkách dálkové pásové dopravy. „Jinými slovy naším úkolem je udržovat technologii v provozuschopném stavu,“ doplnil Štěpánek.

Šachta má svá specifika

Také proto část provozních elektrikářů pracuje v ranních osmihodinových směnách, ale jsou doplňováni skupinou, která se střídá ve dvanáctihodinových směnách v nepřetržitém provozu. Právě jejich úkolem je odstraňovat poruchy na technologiích v kteroukoli denní i noční dobu. Pokud se tedy někdo pro tuto profesi rozhodne, musí počítat s tím, že přece jen práce na šachtě má svá speciika. Většinu času bude trávit v provozu a na rozmary počasí se tady ohledy brát nemůžou.

Když už si ale profesi provozního elektrikáře vybere, po úvodním proškolení začne nejprve pracovat v ranních osmihodinových směnách, aby se na šachtě „rozkoukal“.„Postupně se zkouší, co všechno dotyčný umí a zvládne. Během tří let se šikovný člověk může vypracovat na předáka. Musí mít hlavně zájem a chuť svou práci dělat,“ doplnil Štěpánek.

Kontroly i opravy

Běžný den provozního elektrikáře začne rozdělováním práce. „Práci na dílně rozdávají mistři, kteří jsou zase informováni mechaniky z provozu, jaké jsou jejich aktuální požadavky. Pokud je to potřeba, vyzvedne se patřičný materiál a vyráží se do provozu. Kouzlo téhle práce je v tom, že je každý den jiná a rozhodně se nedá mluvit o jednotvárnosti,“ vysvětlil technolog.

Provozní elektrikář totiž musí zvládnout všechno, od výměny zářivek, až po opravy zařízení na velkostrojích. Pravdou ale je, že pokud nastane porucha, ostatní práce jdou stranou, protože těžba a její plynulý chod je na šachtě vždycky na prvním místě. Zapomínat se nesmí ani na pravidelné kontroly na zařízeních, kterých elektrikáři absolvují spousty. „Když například elektrikář přijede na velkostroj, musí v první řadě zkontrolovat rozvodnu, zda všechno pracuje, jak má. Na všechno jsou ale zpracovány technologické postupy, které je potřeba dodržovat. Navíc šachta je poměrně rozlehlá a zařízení, která je třeba kontrolovat, je poměrně dost. Než se všechno objede a přidá se i práce od mechaniků, zabere to bez problémů celý den,“ říká Štěpánek.

Pořád se učí

Co ale musí provozní elektrikář umět, je číst v dokumentaci. „Nejde totiž pouze o odstranění poruchy, ale také zjištění jejích příčin. Právě proto musí elektrikář číst výkresy. Úpravy na rozvodnách je potřeba dělat podle dokumentace a samotné poruchy se hledají také podle výkresů, protože nás musí zajímat i všechno, co s poruchou může souviset,“ vysvětlil technolog. Sám na šachtě pracuje už přes tři dekády. A přiznává, že když sem přicházel, dostal radu, která platí dodnes. Že s koncem školy vzdělávání nekončí, protože správný elektrikář se bude učit celý život.

Samotná těžební technologie se příliš nemění, zato elektrozařízení se mění neustále. Výrobci prakticky každý rok přicházejí s novinkami. Postupně se nahrazují starší typy zařízení, na které už nelze sehnat náhradní díly. A zapomínat se nesmí ani na to, že se mění i normy, takže elektrikáři se musí skutečně neustále učit. To ale také dělá tuhle profesi zajímavou,“ uzavírá Petr Štěpánek.

Mohlo by vás zajímat:
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti
Běloruský gigant BelAZ 75710
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje