Prunéřov brzdí insolvence dodavatelů

Elektrárna Prunéřov_Foto_CEZ

Modernizace elektrárny Prunéřov stála 32 miliard korun. Foto: ČEZ

Náběh modernizované elektrárny Prunéřov, jejíž stavbu zajišťovala dcera ČEZ Škoda Praha Invest, komplikuje skutečnost, že se část dodavatelů zařízení a systémů ocitla v insolvenci.

Řeč je třeba o Vítkovice Power Engineeing, která je v úpadku od léta. Ze zápisů ze zasedání prozatímního věřitelského výboru vyplývá, že vedení VPE vidí příčinu insolvence kromě selhání při stavbě turecké uhelné elektrárny Adularya také v prunéřovské modernizaci. Může za to propojený řetězec českých firem, kterým ČEZ modernizaci svěřil, uvedl server e15.cz.

Čtěte také:
Ministerstvo vybralo místa pro jaderný odpad
O elektrárny na severu Čech je zájem

Potrubí a další komponenty do Prunéřova dodávala společnost Modřany Power. Ta je v insolvenci od loňského října. Vítkovicím přitom dluží za dodávky pro Prunéřov a částečně také za výstavbu elektrárny v Ledvicích přes 400 milionů korun.

ČEZ elektrárnu, jejíž modernizace stála 32 miliard korun, převzal v srpnu. Všechny tři nové bloky jsou od té doby v provozu. „Nyní hovoříme o fázi zkušebního provozu, stabilizaci a optimalizaci. Veškeré dolaďování by pak mělo ve finále zajistit, že všechny tři bloky elektrárny budou k dispozici 93 procent hodin v roce,“ řekl ředitel elektrárny Otakar Tuček.

Až se nová elektrárna Prunéřov rozjede na plné obrátky, měla by mít díky modernizaci účinnost přes 40 procent. Na výrobu elektřiny a tepla pro okolní města spotřebuje o 15 procent uhlí méně než před obnovou. „Na stejné množství elektřiny budeme potřebovat o 700 tisíc tun uhlí za rok méně,” dodal Tuček.  Emise škodlivých látek jsou už nyní o 60 procent nižší. Ve srovnání se starými bloky, jaké ČEZ stále provozuje v sousední prunéřovské jedničce, jsou variabilní náklady na výrobu elektřiny v prunéřovské dvojce zhruba o čtvrtinu nižší.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků
Elektrárna budoucnosti: vyšší výkon, nižší emise
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech