První koupání v jezeře Most se blíží

Mosteckjezero_Foto_mosteckejezero.cz

V současné době přístup k jezeru zakázán. Foto: jezeromost.cz

První koupání v jezeře, které vzniklo zatopením uhelného dolu Ležáky u Mostu, se blíží. Znamená to ale zvládnout během pouhých dvou let tři klíčové projekty.

Prvnímu z nich, stavbě silnice mezi Mostem a Mariánskými Radčicemi, který jezero napojí na okolní komunikace, už nic nestojí v cestě. Připravené jsou i druhé dva projekty – napojení pozemků u jezera na inženýrské sítě a vybudování rekreačního zázemí, jako jsou pláže.

Čtěte také:
Otálející stát hatí rekultivace
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu

Stavba silnice za 370 milionů korun, která spojí Most a Mariánské Radčice, už začala. Využita při ní bude současná mimoúrovňová křižovatka u OBI v Mostě. Navazovat bude stavba mostu, který překlene hlavní silnici, kolejiště i řeku Bílinu. Dál pak nová silnice povede po hraně bývalého lomu. „Region tím získá možnou objízdnou komunikaci mezi Mostem a Litvínovem pro případ komplikací v chemičce,“ podotkl k tomu Petr Lenc, ředitel Palivového kombinátu Ústí (PKÚ).

Pláž zaplatí z ekomiliard
Město Most za pomoci této státní firmy, která provádí rekultivaci Ležáků, připravilo i další projekty. Jeden má zajistit napojení jezera na komunikace a inženýrské sítě, druhý pak výstavbu oddechové pobřežní zóny. „Stavba zahrnuje realizaci písčito-oblázkových pláží včetně vybudování zázemí pro volnočasové aktivity jako např. plážový volejbal, stolní tenis a podobně. Součástí stavby je také realizace plovoucích mol,“ informovala Alena Sedláčková, tisková mluvčí mosteckého magistrátu.

Všechny projekty, které mají zpřístupnit a oživit zatopený důl, jsou financované státem z takzvaných 15 ekomiliard, určených na rekultivaci území po těžbě. Jejich majitelem se po dokončení stane město Mostu. „V průběhu června bychom se měli dozvědět, zda se tyto projekty podařilo prosadit mezi prioritní a zda bude moci začít jejich realizace,“ vysvětlil Petr Lenc.

Kdo dostane jezero
Otazníky se nadále vznáší nad vlastnictvím pozemků a samotného jezera. Historicky šlo o majetek města Mostu, neboť právě v těchto místech stálo bývalé královské město, a tak je již delší dobu chce radnice získat zpět. K dohodě se státem ale zatím nedošlo.

„Statutární město Most chce znovu majetkově nabýt pozemky, které mu historicky patřily. Přesto jsme toho názoru, že z hlediska investic do dané lokality i její údržby jde o projekt nadregionálního významu, na jehož financování by se měla podílet EU v rámci přeshraniční spolupráce, Česká republika, Ústecký kraj a statutární město Most,“ dodala Sedláčková. PKÚ odhadl, že údržba rozsáhlého areálu jezera ročně spolkne asi 19 milionů korun, což jsou náklady, kterých se Most obává.

Mohlo by vás zajímat:
Jezero Most bude rájem pro rybáře
Služební auto obra Koloděje
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků