První z přeložek v Hořanech je hotová

Přeložky umožní pokračování těžby v lomu Vršany v následujících desetiletích. Foto: Czech Coal

První z přeložek v Hořanském koridoru je úspěšně hotová. Etylbenzen z Litvínova do Kralup už od poloviny května proudí novým potrubím.

Vše začalo čtvrtého října 2018, kdy byl proveden první svar, a skončili jsme čtyřiadvacátého dubna letošního roku deinitivním přepojením etylbenzenu do nového potrubí. Tím byly z naší strany splněny všechny požadavky kralupského Synthosu. Od té doby z jeho strany probíhala ještě celá řada zkoušek, ověřování a kontrol, prováděly se garanční svary, čistilo se potrubí a dělaly se tlakové zkoušky,“ vysvětlil Vít Tůma, ředitel projektu výstavby inženýrských sítí Hořanského koridoru.

Čtěte také:
Velké manévry v Hořanském koridoru
Na čistou energetiku počkejte pár století

Zhruba od 9. května už etylbenzen proudil do Kralup, kde si prověřovali jeho čistotu, následně si v první etapě zásobili dva tanky o kapacitě 4 100 kubíků pro výrobu styrenu, aby mohla následovat osmačtyřicetihodinová tlaková zkouška celého etylbenzenovodu včetně přeložky v Hořanském koridoru. „Od patnáctého května se etylbenzen dopravuje novým potrubím zcela regulérně. V současné době připravujeme ještě kolaudaci, což je především administrativní záležitost,“ doplnil Tůma. Etylbenzenové potrubí bylo první a současně i nejdelší z přeložek v celém Hořanském koridoru. „Délka potrubí dosahuje 4 980 metrů a dělalo se na něm 524 svarů. Když se svary obrazně řečeno rozbalí, dělá to dohromady 270 metrů, přičemž se opravovalo jen 51 centimetrů,“ vypočítal ředitel.

Po etylbenzenu bude následovat přeložka potrubí zásobujícího zemním plynem město Most, která by mohla být úspěšně dokončena během prázdnin. Další produktovody by se měly zvládnout do konce roku. Kompletní přeložení všech inženýrských sítí v Hořanském koridoru se plánuje do konce roku 2021. S přípravou území pro přeložky inženýrských sítí se začalo v roce 2015, v nejvzdálenějším místě se posunou o více než kilometr. Přeložky umožní pokračování těžby v lomu Vršany v následujících desetiletích.

Mohlo by vás zajímat:
Ze starého lomu je špičkové golfové hřiště
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu
Po bagrech zůstaly mokřady a čistá voda