Půjčí někdo OKD miliardy?

OKD potřebuje více než miliardu korun měsíčně. Foto: morgueFile.com

OKD potřebuje více než miliardu korun měsíčně. Foto: imagio

OKD nutně potřebuje peníze na výplaty horníkům, nákup energií a materiálu, aby mohla útlum dolů rozložit na několik let. Pokud je nezíská, hrozí jí kolaps a jejích deset tisíc zaměstnanců zůstane bez peněz i bez práce.

Firmě zřejmě dojde hotovost už v červnu. Dosud jim peníze na provoz posílala mateřská firma NWR. Jenže to s vyhlášením úpadku skončilo. Proto černouhelná společnost shání půjčku. „Vedení OKD za podpory insolvenčního správce prověřuje možnosti externího financování,“ potvrdil mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Čtěte také:
Věřitelé OKD už přihlásili pohledávky za deset miliard
Zeman: Bakalu je třeba zavřít

Podle informací MF DNES oslovily doly několik bank i podnikatelů s dotazem, nechtějí-li OKD půjčit provozní kapitál, zhruba miliardu korun měsíčně. „Evidujeme indikativní zájem některých bankovních i nebankovních subjektů,“ uvedl Čelechovský.

OKD požádala o peníze řadu miliardářů

Dopis z OKD tento týden přišel třeba majiteli mosteckých hnědouhelných dolů Pavlu Tykačovi či šéfovi Sokolovské uhelné Františku Štěpánkovi.

Zatím nevíme, jak se k tomu postavit, poptávka je velmi obecná. Vyžádali jsme si od insolvenčního správce další informace,“ řekl Tykačův mluvčí Jan Chudomel. „Nemáme zájem,“ odmítl Štěpánek.

OKD by mohla půjčit dvojice obchodníků s uhlím, miliardáři Petr Otava a Petr Paukner. Oba mají zájem o převzetí části OKD. Tvrdí, že některé doly jsou životaschopné a po oddlužení je lze provozovat pět až sedm let. Nabídku z OKD oba dostali také.

OKD potřebuje jednu až 1,2 miliardy korun měsíčně. Jako záruku nabízí své pohledávky. Jsme ochotni do toho jít, ale máme dvě podmínky,“ řekl Paukner.

Tou první je, že soud vyhlásí konkurz OKD. To zatím není jisté, protože ve hře je i další varianta řešení úpadku – reorganizace. Při reorganizaci si vliv na chod firmy i rozprodávání jejího majetku zachovávají akcionáři a management. V konkurzu se hlavním vládcem firmy stane insolvenční správce, akcionáři ztrácejí moc. O způsobu řešení úpadku bude rozhodovat soud nejdříve za několik týdnů. Nejprve musí insolvenční správce zmapovat situaci OKD.

Druhá podmínka, kterou si obchodníci kladou, je garance vlády. „Provozní půjčku poskytneme jen v případě, že bude zaručena také státními garancemi,“ zdůraznil Paukner.

Boj o státní garanci

Vláda návrh zatím neprojednávala, je příliš čerstvý. Rýsuje se už ale spor. „Podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) jde o zajímavou nabídku, kterou se stát jistě bude zabývat,“ tlumočil včera názor šéfa pobývajícího na pracovní cestě v Bělorusku jeho mluvčí František Kotrba.

Již tradičně je proti ministr financí Andrej Babiš (ANO). „Státní záruky v žádném případě! Nedáme státní garance soukromým podnikatelům, kteří mají zájem o soukromou firmu. Je to jejich riziko,“ prohlásil Babiš, který prý raději nechá doly zavřít, než by souhlasil se státní garancí.

Podle ministra financí je osud OKD v rukou insolvenčního správce Lee Loudy. „Správce musí posoudit, uznat, nebo odmítnout přihlášené pohledávky, dát dohromady účetnictví OKD, zajistit tok hotovosti, sehnat provozní půjčku. Ale to je jeho věc, stát s tím nemá nic společného, jde o soukromou firmu,“ dodal Babiš.

Mezi soukromými podnikateli převládá názor, že bez státních záruk doly půjčku nezískají. „My jsme nabídku na provozní financování OKD nedostali, ale kdyby přišla, odmítneme ji. Půjčku teď OKD dá jen finanční sebevrah,“ řekl slovenský miliardář Pavol Krúpa, podle nějž by situaci změnil právě jen konkurz a poskytnutí záruky vlády.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 těžebních gigantů podle tržeb
Elektrárna budoucnosti: vyšší výkon, nižší emise
Na Špicberkách půjdou emise pod zem