Queensland: Zvýšení poplatků z těžby vzbudilo kritiku

V australském státě Queensland zaměstnává těžba uhlí statisíce lidí. Foto: BHP

Ministr financí australského státu Queensland Cameron Dick oznámil nový systém licenčních poplatků z těžby uhlí, který označil za progresivní. Výkonná ředitelka australské rady pro nerostné suroviny Tania Constableová však varovala, že tento krok by mohl ohrozit pracovní místa.

Tento daňový zábor je krátkozraký a z dlouhodobého hlediska kontraproduktivní a má potenciál odradit investory do všech komodit,“ řekla.

Nový systém by znamenal přidání tří nových úrovní do systému licenčních poplatků, který je v současné době omezen na 15 % pro ceny nad 150 dolarů za tunu. Od příštího měsíce by platily nové úrovně ve výši 20 % pro ceny nad 175 dolarů za tunu, 30 % pro ceny nad 225 dolarů za tunu a 40 % pro ceny nad 300 dolarů za tunu, napsal server msn.com.

Cameron Dick uvedl, že každá nová úroveň se vztahuje pouze na rozpětí, což znamená, že pokud by cena uhlí byla 302 dolarů za tunu, 40procentní sazba by se vztahovala pouze na poslední 2 dolary.

Austrálie chce rychlé opravy uhelných elektráren

„Víme, že zahraničním akcionářům uhelných společností se tyto změny nebudou líbit, ale mohou být klidní. Nezvyšujeme sazby, které platí na stávajících úrovních,“ řekl s tím, že nový režim by měl podle prognózy přinést dodatečné licenční poplatky ve výši 1,2 miliardy dolarů oproti výhledovým odhadům, které půjdou do rozpočtu Queenslandu.

Výkonný ředitel Queenslandské rady pro zdroje Ian Macfarlane však řekl, že tato politika je „chybná“ a sníží mezinárodní konkurenceschopnost státu. „Vláda také neříká lidem, že kvůli procesu vyrovnávání GST bude 80 % dodatečně získaných licenčních poplatků v příštích pěti letech stejně přesměrováno do Canberry. Takže čistý ekonomický přínos pro Queensland bude minimální, ale potenciální škody pro náš průmysl a queenslandskou ekonomiku mohou být velké,“ vysvětlil.

BHP chce udržet důl Mount Arthur do roku 2030

Uvedl, že v minulém finančním roce přispělo odvětví zdrojů do ekonomiky státu rekordní částkou 84,3 miliardy dolarů, a to i prostřednictvím výdajů, a podpořilo více než 422 000 pracovních míst.

„Sazby licenčních poplatků za uhlí v Queenslandu již byly jedny z nejvyšších na světě. Tato nová daň je nepředstavitelná a bude znamenat velkou zátěž pro naše odvětví a těžební regiony Queenslandu,“ řekl Nick Barlow, generální ředitel australské pobočky společnosti Anglo American, provozuje několik dolů v centrálním Queenslandu, včetně dolů Moranbah North a Grosvenor,

Uvedl, že nové sazby by poškodily obchodní případy pro jakékoli nové investice. „K udržení těžebních činností jsou zapotřebí značné kapitálové investice, včetně investic do výstavby a přípravy těžebních prostor, těžebních zařízení a infrastruktury,“ řekl Barlow.