Doba čtení:1 m, 58 s
Předsedaou Rady ERÚ je Stanislav Trávníček, jemuž končí mandát na koni roku Foto: ERÚ

Rada Energetického regulačního úřadu se opět zúžila. Původně pětičlenná rada pracuje od začátku letošního roku pouze ve třech členech, v závěru loňska totiž skončil radní Ladislav Havel. Rada tak nyní musí rozhodovat jednomyslně. Nižší počet radních zřejmě zůstane natrvalo, ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nově navrhuje stálé snížení členů rady úřadu z pěti na tři členy. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva Marek Vošahlík.

Rada ERÚ působí v neúplném počtu už více než rok. Na začátku roku 2023 skončil Petr Kusý, který se později přesunul do společnosti PREdistribuce. Ministerstvo od té doby zorganizovalo výběrová řízení na nového člena, i přes více zájemců však nikoho nevybralo.

Whistleblower odhalil velkou rakouskou lež o elektřině

Od začátku letošního roku je rada o dalšího člena chudší. Na konci loňského roku vypršel mandát Havlovi. Rada je tak pouze tříčlenná. Jejím předsedou je Stanislav Trávníček, jemuž končí mandát na koni roku, dalšími členy jsou pak Martina Krčová a Markéta Zemanová. Zákon ovšem počítá s pěti zástupci.

Ministerstvo ovšem nové radní podle posledních informací zřejmě nehledá, naopak počítá se stálým snížením počtu radních. V novele energetického zákona, označované jako LEX OZE III, navrhuje snížení počtu členů rady na tři, uvedl mluvčí. Přinese to podle něj flexibilnější rozhodování rady a snadnější proces doplňování jejích členů.

Znáte odpověď na tyto tři otázky?

Aktuálně snížený počet radních práci nejvyššího orgánu ERÚ nezastavil. „I přes nižší počet členů je Rada ERÚ z pohledu zákona usnášeníschopná, v tomto ohledu tedy neobsazená místa v Radě ERÚ problém nezpůsobují,“ řekl ČTK mluvčí úřadu Michal Kebort.

Zároveň ale upozornil na to, že podle zákona se musí v současné situaci pro schválení návrhu shodnout všichni tři členové rady, aktuální rozhodnutí tak musí být de facto jednomyslná. „Zároveň se vzhledem k nižšímu počtu radních rozděluje agenda, které vzhledem k probíhajícím změnám v energetice roste, mezi méně lidí,“ dodal Kebort.

Průzkum: Lidé odmítají platit za transformaci energetiky

Členy rady i předsedu volí a odvolává na návrh ministra průmyslu a obchodu vláda. Jednotliví členové rady zodpovídají za svěřené agendy úřadu. Do působnosti ERÚ patří mimo jiné regulace cen elektřiny, plynu a tepla, podpora hospodářské soutěže v energetických odvětvích, výkon dohledu nad trhy v energetických odvětvích nebo ochrana oprávněných zájmů zákazníků.