Rada ERÚ stále není kompletní

Doba čtení:1 m, 41 s

Místo v pětičlenné radě úřadu se uvolnilo v na konci listopadu loňského roku, kdy rezignoval tehdejší předseda rady Vratislav Košťál.

Stav, kdy stále nebyl jmenován nový člen rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ), není ideální. Shodli se na tom zástupci energetických asociací a svazů. Místo v pětičlenné radě úřadu se uvolnilo v na konci listopadu loňského roku, kdy rezignoval tehdejší předseda rady Vratislav Košťál. Odůvodnil to vzájemnými spory členů rady.

Ministerstvo průmyslu a obchodu v prosinci 2018 vyhlásilo výběrové řízení na obsazení uvolněného místa. Zájemci se mohli hlásit do konce letošního ledna. Dosud však do rady úřadu nikdo jmenován nebyl. „Přihlášky byly doručeny a v následujících dnech bude probíhat jejich vyhodnocení. Konkrétní počet a ani jmenný seznam přihlášených zveřejňovat nebudeme. Lze snad jen říct, že přihlášek do výběrového řízení přišlo dost na to, aby mohlo proběhnout, ale nyní není ještě nikdo vybrán,“ sdělil na začátku února mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Milan Řepka.

Čtěte také:
Ústavní soud uzemnil solárníky
Vytáhne stát z kapes solárních baronů miliardy?

V poslední době resort na dotazy ohledně obsazení rady nereaguje. Řepka je podle vyjádření ministerstva ze začátku března v pracovní neschopnosti, svůj twitterový účet změnil na jméno EXmluvciMPO. Podle informací ČTK mluvčí na ministerstvu skončil, resort jeho nástupce zatím neoznámil.

Členy rady ERÚ jmenuje a odvolává vláda právě na návrh ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Zdroje z energetického trhu hovoří o tom, že na volné místo se přihlásilo 14 uchazečů, mimo jiné ředitel odboru elektroenergetiky a teplárenství MPO Ladislav Havel nebo ředitel Státní energetické inspekce Pavel Gebauer. Řada energetiků mimo záznam kritizuje, že výběr nového člena trvá neúměrně dlouho.

Podle výkonného ředitele Asociace pro akumulaci energie a baterie AKU-BAT CZ Jana Fouska přímý negativní dopad absence pátého člena i šéfa rady na energetiku sice nemá, ale průtahy v řádech měsíců s jeho výběrem a jmenováním situaci na trhu rozhodně nepomáhají.

Mohlo by vás zajímat:
V Severní Karolíně mají ze solárů hrůzu
iUHLI.tv: „Zelené“ peníze už Češi neuvidí
Německá Energiewende ohrožuje chudé