Řada států USA odmítá klimatický tlak na banky

Celkem 15 států podepsaných pod dopisem spravuje na vládních účtech nejméně 600 miliard dolarů. Foto: pixabay.com

Pokladníci z 15 amerických států varovali dopisem amerického vyslance pro klima Johna Kerryho, že mohou vybrat aktiva od těch bank, které odmítají či znesnadňují úvěry společnostem produkujícím fosilní paliva. Krok je reakcí na zprávy, že Bidenova administrativa banky do takové politiky tlačí.

Riley Moore, státní pokladník Západní Virginie, která produkuje uhlí a zemní plyn, uvedl, že tlak Bidenovy administrativy může ochromit společnosti zabývající se fosilními palivy, což by ohrozilo tisíce pracovních míst v jeho státě, napsal server msn.com.

Čtěte také:
Odborníci varují: Plyn je pro klima horší než uhlí
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Máme v úmyslu upozornit banky a finanční instituce na naši pozici, protože je naléhavě žádáme, aby nepodlehly tlaku Bidenovy administrativy,“ uvádí se v dopise poukazujícím na to, že státy mají v amerických bankách aktiva v řádu miliard dolarů. Celkem 15 států podepsaných pod dopisem spravuje na vládních účtech nejméně 600 miliard dolarů, uvedl Jared Hunt, zástupce ředitele pro komunikaci a pokladníka v Západní Virginii.

Státy by zvážily, jak s nimi banky řeší problém „před uzavřením nebo prodloužením jakékoli smlouvy“, stojí v dopise, který kromě Moora podepsali i pokladníci z Pensylvánie, Ohia a dalších států.

Ministerstvo zahraničí v reakci uvedlo, že finanční instituce přijímají svá vlastní rozhodnutí. „Tajemník Kerry nikdy netlačil finanční instituce, aby přijaly závazky, naopak, mnoho finančních institucí oslovilo (Kerryho, aby zahájil rozhovory týkající se finančních rizik a potenciálních příležitostí souvisejících se změnou klimatu,“ uvedl mluvčí oddělení.

Administrativa nevydala žádné příkazy, které by penalizovaly americké banky za půjčky producentům fosilních paliv, ale prosazovala omezení. Minulý týden prezident Joe Biden nařídil federálním agenturám, aby vyhodnotily a zmírnily rizika, která změna klimatu představuje pro podniky a finanční systém USA.

Klimatičtí aktivisté uvedli, že tento krok vyslal americkým bankám, pojišťovacím společnostem a správcům aktiv silný signál, aby zastavily financování projektů na fosilní paliva.