Rakušané chtějí zastavit Mochovce

Rada pro životní prostředí rakouské spolkové země Horní Rakousy Rudi Anschober. Foto: wikipedia.org Die Grünen Linz

Horní Rakousy žádají Slovensko, aby zastavilo dostavbu jaderné elektrárny Mochovce. Zprovoznění dvou nových bloků chtějí zabránit všemi politickými a právními prostředky.

V dopise slovenské vládě to uvedl rada pro životní prostředí této rakouské spolkové země Rudi Anschober. Ten v listu, který zaslal také Evropské komisi a evropskému úřadu pro jadernou bezpečnost (Západoevropské asociaci jaderných dozorových orgánů – WENRA), požaduje, aby bezpečnost zařízení prozkoumali nezávislí experti.

Čtěte také:
Mochovcům prý hrozí katastrofa
Vytáhne stát z kapes solárních baronů miliardy?

„Pokud k tomu nedojde a zařízení se v tomto stavu zprovozní, bude to atomové riziko pro celou Evropu,“ varuje hornorakouský rada pro životní prostředí a člen rakouské strany Zelených, který je v Česku známý dlouhodobou kritikou jaderné elektrárny Temelín.

Výzvu všem třem adresátům Anschober poslal také jménem aliance regionů prosazujících celoevropský odchod od jaderné energie. Ta sdružuje několik regionů ve čtyřech členských státech Evropské unie – v Rakousku, Německu, Belgii a Lucembursku. Slovenský reaktor podle Anschobera výrazně ohrožuje obyvatele Horních Rakous, které sousedí i s Českem.

Dva rozestavěné bloky jaderné elektrárny Mochovce, kde jsou už léta v provozu jiné dva jaderné bloky, dokončuje největší producent elektrické energie na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE). Dostavba se proti původním odhadům zpozdí a prodraží. Třetí blok elektrárny by měl být podle dřívějších informací uveden do provozu letos a čtvrtý blok v příštím roce.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků