Rekord v ražbě vyrovnán, 128 metrů za měsíc

rekord2_compressed

Foto: OKD

Vypadá to jako počítačem řízená operace, ale za vším je jen tvrdá práce a trocha náhody. V březnu 2010, v říjnu 2014 i v červnu 2015 dosáhla přípravářská parta Petra Plačka, která razí a zpřístupňuje nové uhelné zásoby v Důlním závodě 3 (bývalý Důl Paskov) společnosti OKD s vrtacím vozem VVH 1-R a nakladačem Hausherr rekordní postupy. A není bez zajímavosti, že vždy naprosto stejné – 128 metrů.

Absolutní náhoda, nic jsme neplánovali. Těch 128 metrů jsme přece dosáhli pokaždé v jiném měsíci a na jiném důlním díle. Je pravda, že jedeme vždy naplno, a když to jde, podáváme maximální výkony,“ uvedl hlavní předák Plaček, který zároveň nešetří pochvalnými slovy pro všech dvaadvacet chlapů z jeho osádek.

Čtěte také:
Více dusíku pro horníky z OKD
Babiš nechce platit horníkům dřívější důchody

Letošních červnových 128 metrů vyrazili Plaček & spol. v náročných podmínkách. „Končili jsme tam a zápasili s těžkou geologií. Ale stihlo se to. S průměrným postupem 5,6 metru nové důlní chodby denně. Nejvíce jsme zvládli 6,5 metru za den,“ vysvětloval hlavní předák.

V červenci nastoupila momentálně nejlepší přípravářská parta na novou štreku, postavila kříž a zahájila ražbu sedmadvacetimetrové probítky. „Loni tam zatlačilo odtěžení a nyní je zapotřebí toto dílo asanovat, abychom mohli odklonit pásy z 059. sloje, kde se chystá další blok. Plačkův úkol je rychle se probít,“ řekl směnový technik příprav Marek Michalčák.

Mohlo by vás zajímat:
Důl OKD si zahrál ve filmu
Uhlí místo turistů na Moldavské horské dráze