Rekultivační žně dopadly nad očekávání

Pro krávy je na zimu připraveno zhruba 1200 balíků sena. Foto: Czech Coal

Překvapivě dobrou úrodu ohlásila společnost Rekultivace. Sklizeň zemědělských plodin na rekultivovaných plochách ukončila již ve druhém srpnovém týdnu s vyššími výnosy než loni.

Na to, jak v květnu a červnu byly minimální srážky, jsme u obilovin zaznamenali vyšší výnos než vloni, zhruba třicet až čtyřicet metrických centů z hektaru. To je v našich podmínkách a při suchém počasí poměrně slušný výsledek,“ zhodnotil Tomáš Šolar, ředitel společnosti Rekultivace. Společnost těší, že se na plochách po těžbě povedlo vypěstovat pšenici, která má velmi dobré potravinářské parametry.

Čtěte také:
Telátka z výsypky pomůže pojmenovat veřejnost
Házenkářky musely na šachtu

Za prodej obilí utrží zhruba milion korun, což zhruba odpovídá loňským tržbám. Z obilovin Rekultivace pěstují ječmen a pšenici, na příští rok už část polí oseli i řepkou. Pro vlastní potřebu pěstují hořčici a také pícniny, které slouží jako krmivo pro čtyřicet krav pasoucích se na vnitřní výsypce lomu Vršany. „Pro krávy máme už připravených zhruba 1200 balíků sena. To by jim mělo vystačit na celou zimu,“ doplnil ředitel. A zatímco pícniny už si díky nakoupeným strojům dokážou sami sklidit i zpracovat, kombajny si v hlavní sezoně půjčují.

Rekultivace obhospodařují kolem čtyř set hektarů zemědělských ploch, z toho zhruba 150 hektarů tvoří pole určená pro pěstování obilí. A zemědělské plochy se stále zvětšují. Dalších 38 hektarů přibude po ukončení rekultivačních prací v okolí lokality Jan Šverma. „Než tu začneme něco pěstovat, bude to chvíli trvat. Nejdříve musíme realizovat rekultivační agrocyklus, který trvá zpravidla 3 roky,“ uvedl Šolar.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Chrání banky klima nebo své zisky?
Strojaři se předháněli v dodávkách pro doly