Doba čtení:1 m, 37 s
Odvolací osud by měl rozhodnout do dvou měsíců. Ohrožen je tak časový plán připravované nové základní organizační struktury OKD. Foto: OKD

Odvolání Citibank a NWR proti rozhodnutí ostravského krajského soudu o reorganizaci těžební společnosti její realizaci oddálilo. Rozhodovat o ní teď bude Vrchní soud v Olomouci.

V polovině října krajský soud v Ostravě schválil rozhodnutí věřitelů o přijetí reorganizačního plánu společnosti OKD. Proti však od prvopočátku byla společnost NWR. Ta proto využila svého práva a podala odvolání. Odvolala se ale i londýnská Citibank, jejichž pohledávky nebyly insolvenčním správcem uznány.

Čtěte také:
Fedrunkový kahan i sv. Barbora pro DZ 1
Bez pokory a respektu by to nešlo

„V tuto chvíli soud provádí některé úkony, jako zasílání odvolání k vyjádření účastníkům, přičemž zpět by měl být Vrchnímu soudu v Olomouci předložen přibližně na konci listopadu,“ řekla pro TV Polar mluvčí Krajského soudu Ostrava Lucie Olšarová. „To, zda byla Citibank oprávněna podat odvolání bude již hodnotit odvolací soud,“ dodala.

„Tím se oddaluje jistota pro zaměstnance převodu pod stát,“ řekl předseda Sdružení hornických odborů Rostislav Palička.

„Odvolání má vliv na jednání mezi odbory a zaměstnavatelem. Nám se to komplikuje, to vyjednávání bude těžší,“ dodal místopředseda Odborového svazu pracovníků v hornictví, geologii a naftovém průmyslu Jaromír Pytlík.

Odvolací osud by měl rozhodnout do dvou měsíců. Ohrožen je tak časový plán připravované nové základní organizační struktury OKD. K prvnímu lednu by měl vzniknout nový útvar, který by se plně věnoval postupnému útlumu šachet. Projekt k prvnímu dubnu počítá i se slučováním dolů.

„Počítáme s tím, že reorganizační plán bude schválen v co nejkratším možném termínu. Proto už výhledově pracujeme na dílčích projektech, které by nám to finální zahájení reorganizačního plánu mohly časově usnadnit,“ vysvětlil mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Dokud ale plán reorganizace nenabude účinnosti, firma připravovaná opatření nemůže realizovat.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme
Další krok k těžbě ve vesmíru