Doba čtení:2 m, 15 s
LED technologie. Ilustrační foto: Imagio.cz

V těžařském průmyslu lze dnes pro kontrolu poptávky a cen udělat velmi málo. Doly na celém světě tak začínají problém řešit z opačného konce, snižují provozní náklady. Své omezené zdroje mohou maximalizovat efektivní, zelenou technologií, jako je například LED osvětlení (anglická zkratka Light-Emitting Diode – dioda emitující světlo). Napsal to server WorldCoal.com.

Za většinou problémů, jež těžařské firmy řeší, jsou silné vibrace důlních zařízeních. Konstantní, rychlý pohyb, totiž tradičním svítidlům škodí. To je také důvod, proč bylo osvětlení související s údržbou dolu pro těžařské firmy vždy zatěžující. Údržba osvětlení důlního zařízení je časově náročná, drahá a nebezpečná. Ať už jde například o rozhodnutí nahradit opravu jedné rozbité lampy či celého zařízení.

LED osvětlení je polovodičová technologie. Neobsahuje žádná křehká vlákna nebo rozbitné skleněné komponenty, které jsou citlivé na neustálé nárazy a vibrace.

Kvalitní LED diody jsou většinou určeny na nejméně 50.000 pracovních hodin. To znamená, že vydrží svítit téměř šest let. Některá zařízení potřebují vzhledem k přísným předpisům světlo nepřetržitě. Životnost tradičních zdrojů světla je podstatně menší, zhruba od 2000 do 20.000 hodin v perfektním stavu. Přechod na LED osvětlení tak může významně snížit náklady na údržbu.

Například firma Phoenix Products, výrobce osvětlení z amerického Milwaukee, instalovala první LED svítidlo v roce 2009 na rotační důlní vrták. I po pěti letech provozu přístroj stále funguje a nevyžaduje údržbu. „Výběr správného výrobce pro LED osvětlení je důležité kvůli ochraně vaší investice,“ konstatoval Yazi Fletcher, technický ředitel firmy Pheonix Products. Poznamenal, že existuje mnoho příslušenství těžebního zařízení, které nevydrží fungovat 50.000 hodin, jak většina výrobců LED slibuje. Fletcher vysvětlil, že příčinou selhání ale nebude světelný zdroj. Velmi pravděpodobně to bude jiná součástka, například čočka nebo špatně navržený chladič.

Svítidla na aktivních zařízeních, jako jsou například elektrická lopatová rypadla, byly zapnuty po celý den, protože přerušení dodávek pro ně by bylo příliš nákladné. Jejich znovuzprovoznění by kvůli neplánovaným prostojům vyšlo na tisíce dolarů. Tradiční xenonová výbojka (HID) vyžaduje před tím, než dosáhne plné osvětlení, zahřívací dobu až 20 minut. Těchto 20 minut tmy může zapříčinit konec pro směnu, nebo hrozící nebezpečí v dole.

LED technologie tento problém pro provozovatele dolu zcela eliminuje, diody jsou stálým zdrojem světla. Důlní zařízení tak může být osvětleno během nanosekund po celém svém obvodu. Některé požadavky na osvětlení se přitom můžou měnit, a to díky bezpečnějším podmínkám, jež technologie vytváří.

Tato základní charakteristika může také dál zesilovat energetické úspory, které dolům umožnily splnit cíle v oblasti životního prostředí. Přechod na LED osvětlení může snížit spotřebu energie v rozmezí od 50 do 70 procent. Na místech, která byla dříve osvětlena za denního světla, může být spotřeba energie snížena na polovinu znovu.