Doba čtení:1 m, 20 s
Ilustrační foto: Oldřich Hájek

Mělo by se na Mostecku dál těžit za takzvanými limity stanovené před 24 lety u městečka Horní Jiřetín, nebo se mají rypadla před těmito limity zastavit? Veřejnost je rozpolcená a není jasné, jaký je její většinový názor. Odpověď může dát projekt www.limityanone.cz. Jde o internetové hlasování na speciální internetové stránce.

„Hlasování můžete brát třeba jako referendum, kterým se ohánějí krajští politici. Ani jedno řešení, ať už vláda o limitech rozhodne jakkoliv, nebude ideální pro všechny strany. Nechceme tímto hlasováním rozebírat jeho výhody a nevýhody. Chceme vědět, co si myslí veřejnost,“ říká autor projektu Oldřich Hájek.

Odborář: Ať si Buřt otevře obálku

Hlasovat může každý s IP adresou počítače v České republice, a to jen jednou za rok. Tím se web snaží předejít zfalšování hlasování bez nutnosti složité registrace, která by mohla hlasující odradit.

Ministerstvo průmyslu a obchodu má čtyři varianty, jak s limity naložit. Vedle úplného prolomení či naopak úplného zachování je ve hře prolomení limitů v dole Bílina, kde těží Severočeské doly vlastněné polostátní firmou ČEZ a další variantou je posunutí limitů v dole ČSA, kde těží Severní energetická. To by znamenalo zbourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) minulý týden oznámil, že chce ještě letos rozhodnout o prolomení limitů na lomu Bílina, kde těží Severočeské doly ze Skupiny ČEZ. Rozhodnutí o prolomení limitů na lomu ČSA, kde těží Severní energetická, chce odložit až do roku 2020.

Čtěte: Bílina letos, o lomu ČSA až v roce 2020

Odložení těžby na ČSA je špatné