Rumuni našli plynový poklad v Černém moři

Díky nalezišti plynu v Černém moři může Rumunsko v příštích letech vytěžit až 20 miliard krychlových metrů zemního plynu ročně. Foto: pixabay.com

Rumunsko do roku 2025 téměř zdvojnásobí svou těžbu zemního plynu, a to díky novým nalezištím v Černém moři. Uvedl to generální ředitel národního úřadu pro nerostné bohatství Sorin Gal.

Rumunsko na rozdíl od dalších zemí v regionu disponuje téměř úplnou energetickou nezávislostí. Dovoz z Ruska se na rumunské spotřebě plynu podílí méně než deseti procenty, zbytek plynu pochází z domácích zdrojů, napsala agentura Reuters.

Čtěte také:
Na Slovensku přibylo neplatičů energií
Slovenští politici dusí Křetínského

Produkujeme 10 až 11 miliard krychlových metrů plynu (ročně),“ uvedl Gal. „Do roku 2025 produkce stoupne na 18 až 20 miliard krychlových metrů. Těžaři plynu nyní hledají trhy a kupce,“ dodal.

Maďarský premiér Viktor Orbán tento měsíc uvedl, že Maďarsko by v brzké době mohlo podepsat patnáctiletou dohodu o dovozu zemního plynu z Rumunska, která by pokryla zhruba polovinu maďarské spotřeby a výrazně snížila závislost země na dodávkách z Ruska. Dovoz plynu z Rumunska by podle premiéra mohl přesahovat čtyři miliardy krychlových metrů ročně a začít by mohl po roce 2022.

Naopak Česká republika je výrazně závislá na dovozu plynu z Ruska. Ruský plyn proudí do Česka přes Ukrajinu a Slovensko i dalšími alternativními trasami. Mezi ně patří jednak plynovod Gazela napojující republiku na zemní plyn z ruských zdrojů, dopravovaný do Evropy plynovodem Nord Stream po dně Baltského moře, jednak plynovod Jamal přes Bělorusko a Polsko.

Mohlo by vás zajímat:
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu