Sedmitunové pásové rýpadlo TB370 je jedním z posledních přírůstků výrobce Takeuchi. Tomu se s tímto typem podařilo vyplnit segment oblíbených sedmitunových strojů.
TB370 sází na robustní podvozek. Ten má délku 2 575 mm a šířku 2 100 mm. Standardně je stroj posazený na gumových pásech, ale jak bývá u Takeuchi zvykem, pásy lze snadno prohodit za ocelové. Tradičně bezchybné je i dílenské zpracování. Uvnitř ani zvenčí nenajdeme žádné levné plasty nebo kryty, kterými se to u hmotnostně podobných strojů často jen hemží. Perfektně zpracovaná je boční kapotáž, která nenarušuje výhled z kabiny a pozvolna sestupuje dolů, takže z předního bočního okna vidí strojník až na pásy. Otevřením široké boční kapoty se obsluha pohodlně dostane k elektroinstalaci a dalším údržbovým bodům. Pod kapotou je ještě jeden menší uzamykatelný kryt, pod kterým se nachází hadice od samotankovacího palivového čerpadla, napsal server stavebni-technika.cz
Další servisní body jako hydraulické komponenty a rozvody jsou přístupné po odklopení kabiny, k čemuž stačí povolení dvou masivních šroubů. Všechny spojky a svazky hadic pod kabinou jsou dobře dosažitelné ze země a jejich případná výměna je rychlá. Zadní zakulacené protizávaží je kvůli lepší stabilitě posunuto až úplně do boků. Vepředu nechybí robustní radlice. Novinkou je u TB370 sestava venkovního osvětlení v podobě pětice výkonných LED světlometů. Dva z nich jsou na střeše, jeden na sestupující kapotáži zepředu, další je zapuštěný do boku stroje a světlomet nechybí ani na vnitřní straně výložníku.
Po vypnutí stroje se světlomety automaticky na určitou dobu zapnou – praktická věc, protože za šera může ještě strojník mašinu ze všech stran zkontrolovat. Stroj je dodáván buď ve variantě s jednodílným (-mono), nebo dvoudílným výložníkem. Posazený je na masivním otočném kozlíku z jednoho odlitku. Hydraulická kapalina je rozváděna pomocí ocelového potrubí a gumových hadic. Druhý, 3. a 4. hydraulický okruh je ve speciálním potrubí sveden až k otočné hlavě, použitím ocelového potrubí namísto gumových hadic chrání výrobce rozvody proti mechanickému poškození.
Doosan představil nové kolové nakladače
Takeuchi nabízí v základu čtyři hydraulické okruhy: 1., 2. a 4. s proporcionálním ovládáním, 3. okruh je pro hydraulický rychloupínák. Novinkou je, že v rámci volitelné výbavy je možné stroj dovybavit sadou také pro plnohodnotné proporcionální ovládání 4. okruhu. Pro tento účel je stroj dovybaven speciálním joystickem, který má kromě ovládání okruhů také programovatelná tlačítka (praktická věc, která dělá z Takeuchi dokonalého pracovního univerzála).
Základem výkonné hydrauliky je pístové čerpadlo s variabilním průtokem a systémem pro snímání zátěže (160 l/min / 245 bar); další dvě čerpadla jsou zubová. Stroj má hydrostatický pojezd s dvěma rychlostmi vpřed; vyvine maximální rychlost 4,7 km/h. Stroj má dále automatické odvzdušnění přídavných hydraulických okruhů a hydraulické brzdy pístnic.
Kabina nabízí dostatek prostoru a pohodlí i pro dlouhé pracovní směny. Na čem výrobce zapracoval, je výhled ven. Díky již zmíněné zkosené boční kapotě je z pravého okna vidět až dolů na pásy, dobře řešené je také přední okno, které je protaženo až úplně na zem a strojník dobře vidí, co se vepředu odehrává. Výhled vpravo nenarušuje ani 8palcový barevný monitor, který je natočen směrem k obsluze. Procházení a konfigurování položek zobrazovaných na monitoru se odehrává pomocí otočného knoflíku na pravém bočním panelu (jog-dial); toto řešení je převzato ze sféry automotive, kde se dobře osvědčilo. Otáčení knoflíku dává strojníkovi lepší zpětnou vazbu, než pouhé vymačkávání grafických ikon na displeji. Bohatá výbava v základu včetně klimatizace a vzduchem odpružené vyhřívané sedačky u Takeuchi už nepřekvapí.