Rypadlo ve Slatinicích opět těží

Rýpadlo K54 připravuje území pro další těžbu v budoucnu. Foto: pim

Těžební společnost Vršanská uhelná zahájila po vynucené půlroční přestávce těžbu skrývky v prostoru Slatinic. Skrývkový velkostroj K800 B / K54 v  těchto místech připravuje území pro další těžbu v budoucnu. Spor ohledně těžby ve Slatinicích trvá již několik let. Napsaly Důlní noviny. Ekologičtí aktivisté však prý svůj boj vzdát nehodlají.

Práce v lomu bylo možno obnovit až poté, co Český báňský úřad na základě rozsudku Nejvyššího správního soudu potvrdil platnost svého rozhodnutí z května 2011 a tím i rozhodnutí Obvodního báňského úřadu (OBÚ) v Mostě z prosince 2010 o povolení hornické činnosti Vršanské uhelné dle Plánu otvírky, přípravy a dobývání lomu Vršany se vstupem do dobývacího prostoru Slatinice. Proti původnímu rozhodnutí OBÚ v Mostě o povolení hornické činnosti pro Vršanskou uhelnou se odvolalo občanské sdružení Kořeny.

Nadřízený orgán, kterým je Český báňský úřad, původní rozhodnutí OBÚ v Mostě potvrdil. Sdružení Kořeny proto podalo žalobu na Český báňský úřad k Městskému soudu v Praze. Na konci loňského roku soud žalobě vyhověl a v důsledku jeho rozsudku byla Vršanská uhelná nucena zastavit hornickou činnost v dobývacím prostoru Slatinice.

„Velkostroj K54, který tu těžil skrývku, musel být odstaven, zabezpečen a hlídán. Osádka rýpadla byla přeřazena na jinou práci v rámci Vršanské uhelné, takže její pracovní pozice zůstaly zachovány,“ vysvětlil výrobní ředitel Vršanské uhelné Miroslav Borovský.

Vršanská uhelná se však obrátila s kasační stížností na Nejvyšší správní soud, který na konci dubna letošního roku zrušil rozsudek Městského soudu v Praze. Český báňský úřad pak na základě tohoto rozsudku Nejvyššího správního soudu mohl potvrdit své původní rozhodnutí z roku 2011 a Vršanská uhelná mohla obnovit hornickou činnost ve Slatinicích.

Čtěte také: Poslední lom otevřený na „zelené louce“

Kromě odstavení velkostroje a navazující kolejové dopravy nemělo přerušení těžby v oblasti Slatinic žádný dopad na provoz a těžbu uhlí ve Vršanské uhelné. O tom, že se ve Slatinicích opět začíná těžit, už Vršanská uhelná kromě obvodního báňského úřadu informovala společnosti, organizace a obchodní partnery, kterých se tato činnost dotýká. Vědí to i protestující ekologičtí aktivisté.

„Můžeme potvrdit, že v současnosti je původní povolení k hornické činnosti znovu pravomocné. Ožilo poté, co Nejvyšší správní soud zrušil předchozí, nám příznivý rozsudek Městské soudu v Praze, takže těžba na Slatinicích nyní skutečně pokračovat může. Uvidíme, na jak dlouho,“ sdělil serveru iUHLI.cz člen výboru o.s. Kořeny Jan Rovenský, který doufá, že se aktivistům ještě podaří situaci zvrátit.

„V současné situaci nám nezbývá než čekat, až o naší původní, čtyři roky staré žalobě znovu rozhodne Městský soud v Praze. Samozřejmě očekáváme, že povolení k hornické činnosti zruší – vzhledem k chybějícímu posouzení vlivů na životní prostředí a dalších chybějících podkladových povolení si dost dobře nedovedeme představit, že by to mohlo dopadnout jinak,“ dodal Rovenský.

Mohlo by vás zajímat:
Za pět let dala Vršanská do regionu 43 milionů
Skládkový stroj je po revizi opět v provozu
Došla justici trpělivost s aktivisty?