Poslední lom otevřený na „zelené louce“ Poslední lom otevřený na „zelené louce“ Poslední lom otevřený na „zelené louce“

Štýs Vršany

Dnešní Štýsova dvojčata zachycují lom Vršany, kde dnes těží Vršanská uhelná. Lom Vršany leží západně od města Most v jihovýchodní části mostecko-chomutovské pánve a dobývá se zde hnědouhelné ložisko vyvinuté ve slatinicko-bylanské oblasti Severočeské uhelné pánve. Na černobílém snímku je lom Vršany v roce 1990 a na barevném během rekultivace v roce 2010.

Lom Vršany byl posledním lomem, který byl otevřen v podkrušnohorských hnědouhelných pánvích „na zelené louce“ a v rámci dlouhodobého rozvoje těžby v územně ekologických limitech má ze všech sedmi současných lomů nejdelší životnost, protože jeho báňský rozvoj nebyl limity omezen.

Na okraji lomu se nacházejí obce Strupčice, Vysoké Březno a Malé Březno. Otvírka lomu Vršany byla zahájena v roce 1978 prvotní skrývkou. V roce 1982 bylo vytěženo první uhlí a během čtyř let se lom Vršany přehoupl přes hranici šesti milionů tun uhlí.

Čtěte také: Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody

Vršanská uhelná v roce 2013 uzavřela smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady s energetickou společností ČEZ až do vyuhlení lomu, tzn. s možností více než 50leté životnosti. Pro Vršanskou uhelnou tento kontrakt znamená dlouhodobou perspektivu, pro severočeský region je to pak předpoklad záruky stability v oblasti rozvoje a zaměstnanosti.

Mohlo by vás zajímat:
Zeman: Štýsovy rekultivace proměnily celý region
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště
Lom ČSA: Rekultivace na 2202 hektarech

 

Lom Vršany v roce 1990. Foto: Stanislav Štýs

Lom Vršany během rekultivace v roce 2010. Foto: Stanislav Štýs