
Na hladinu usazovacích jímek ÚDV ČSA se po čase vrátil sací vodní bagr. Speciální stroj tu stráví jarní měsíce, letos ale bude mít víc práce i na dalších místech v těžebních společnostech.
„Naposledy byl sací vodní bagr v akci v roce 2017, když čistil usazovací nádrže ve Vršanech. Nyní jsme se rozhodli ho opět nasadit, protože poměrně krutá zima přinesla spoustu vody a s ní i balastu, který je třeba dostat pryč z usazovacích jímek,“ vysvětlil Petr Sigmund, vedoucí úseku odvodnění Severní energetické.
Čtěte také:
Z informačních center zamířili do šachty
Na zaplavení lomu ČSA bude chybět až 1,7 miliardy
Usazovací jímky slouží k usazení nečistot před nátokem do úpravny důlních vod. V nádržích se voda nechává přirozenou cestou usadit a přepadem odtéká k další úpravě. „V prvním březnovém týdnu sací bagr začal čistit první z jímek, postupně by měl vyčistit všechny čtyři na úpravně důlních vod ČSA a následně dojde i k úpravě přepadu u poslední z nich,“ nastínil postup prací vedoucí s tím, že dvoučlenné osádce stroje zaberou zhruba dva až tři měsíce v ranních osmi, v případě potřeby i dvanáctihodinových směnách. „Následně se sací bagr přesune do prostoru hlavní čerpací stanice ČSA, kde bude mít za úkol vyčistit prostor kolem vertikálních čerpadel,“ doplnil Sigmund.
Sací vodní bagr Watermaster 3 je jedním ze tří strojů tohoto typu v Česku. Na šachtu ho tehdejší společnost Humeco koupila od finského výrobce. Stroj je konstruován přímo na čištění vodních ploch od kalů. Umí čistit dno až do hloubky 4,5 metru. Vzhledem k tomu, že se jedná o plavidlo, musí mít osádka kromě standardních dovedností obsluhy bagru také lodní zkoušky.
Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo