Doba čtení:1 m, 48 s
Horníci v Dole ČSM. Foto: OKD

Je třeba se společně připravit na to, že z černouhelné firmy OKD budou v dalších letech postupně odcházet stovky až tisíce lidí a je evidentní, že kraj sám to nemůže zvládnout. Uvedl to zmocněnec vlády pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Jiří Cienciala.

„Chtěl bych zdůraznit, že situaci kolem OKD bedlivě sledujeme. Nemůže mne jako sociálnědemokratického ministra nechat klidným, když v průběhu roku má doly opustit více než 1500 zaměstnanců. To se dotýká i dalších navazujících pracovních míst,“ uvedl při návštěvě OKD ministr průmyslu Jan Mládek. Dodal, že vláda dělá maximum pro to, aby byla vytvořena nová pracovní místa pro propuštěné a aby byla řešena sociální situace pro ty, kteří nejsou další práce schopni. Klíčové jsou v tomto smyslu nové investice pro Ostravsko.

Generální ředitel agentury CzechInvest Karel Kučera uvedl, že ve výhledu je nyní významná investice, která by přímo v Ostravě měla už ve druhém pololetí tohoto roku vytvořit více než pět set nových pracovních míst.

Předseda odborové organizace OKD Jaromír Pytlík upozornil na potřebu urychlit úpravu legislativy v oblasti hornických důchodů, které by umožnily předčasné odchody horníků ve vyšších věkových kategoriích. Starší horníci jsou totiž na trhu práce hůře zaměstnatelní i v souvislosti s chorobami z povolání.

Z jednání Mládka s OKD vyplynulo, že situace na trzích s černým uhlím zůstává špatná. Společnost OKD, která patří firmě NWR a je největším zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji, proto reagovala na pokles produkce snižováním stavu zaměstnanců. Do konce dubna firmu opustí 250 zaměstnanců. Do konce roku přirozenou cestou – například odchodem do důchodu, předčasného důchodu nebo do jiného zaměstnání – dalších asi 500 zaměstnanců. Předpokládá se i snížení počtu zaměstnanců dodavatelských společností asi o 800.

Jestliže se z různých důvodů řeší útlum těžby a snižování počtu zaměstnanců v českých dolech OKD, neměla by zaznít také otázka, zda by hypotetická varianta zahájení těžby NWR v Polsku nemohla být i příležitostí pro české horníky? Odpověď je nelehká. Pokud by náhodou Polsko mohlo přinést nějakou pracovní příležitost i pro Čechy, bude to asi až za dlouhou dobu. Ale stálo by za to, o tom mluvit. Analýza analytika Petra Hlinomaze o OKD zde.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa