Šedesát let od tragédie v belgickém dole

Před šedesáti lety se podzemí dolu Bois du Cazier proměnilo v ohnivé peklo. Foto: wikipedia.org

Dnes je tomu přesně šedesát let od tragického důlního neštěstí v dole Bois du Cazier v belgickém městě městě Marcinelle. Ráno 8. srpna 1956 zde vypukl požár, který si vyžádal celkem 262 obětí.

V době tragédie v dole Bois du Cazier pracovalo 274 lidí. Příčinou neštěstí byl důlní vozík, který byl nesprávně umístěný ve výtahu. V okamžiku, kdy se dala výtahová klec do pohybu, udeřil do olejového potrubí a elektrického vedení. To způsobilo požár, který uvěznil všechny horníky v nižších podlažích. Katastrofu přežilo pouhých 12 horníků, většina obětí byli přistěhovalci. Zahynulo 136 Italů, 95 Belgičanů, osm Poláků, šest Řeků, pět Němců, pět Francouzů, tři Maďaři, jeden Angličan, jeden Holanďan, jeden Rus a jeden Ukrajinec, i když záchranné akce probíhaly až do 23. srpna.

Čtěte také:
Belgie zavřela poslední uhelnou elektrárnu
VIDEO: Středověké podmínky v ilegálním dole

Incident vyvolal snahy o zlepšení postavení především italských gastarbeiterů v Belgii a také trestní stíhání, které ale skončilo osvobozením všech obviněných. Až po odvolání bylo v roce 1961 rozhodnuto o podmíněném trestu pro důlní manažery a zaplacení víceméně symbolické pokuty. O katastrofě byl v roce 2003 dokonce natočen italský film V moci pekla.

Mohlo by vás zajímat:
Polský Krakov otestuje modré uhlí
Další krok k těžbě ve vesmíru
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park