Šéf ČEZ vzkazuje vládě, rozhodněte o limitech

Ilustrační foto: Severní energetická
Generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš dnes na sněmu Svazu průmyslu a dopravy vyzval k rychlému rozhodnutí o limitech. Napsaly Finanční noviny.
Podle informací serveru iUHLI.cz vláda s největší pravděpodobností posvětí těžbu uhlí za limity lomu Bílina, kde těží Severočeské doly ze Skupiny ČEZ. V případě lomu ČSA a horníků Severní energetické bude rozhodování pro ministry obtížnější.
„Jako svaz průmyslu podporujeme návrh ministerstva průmyslu, že by mělo dojít k prolomení limitů, a to co nejdříve. Z hlediska investičního speciálně na dole Bílina potřebujeme, aby k prolomení těchto limitů došlo ještě v letošním roce,“ řekl viceprezident Svazu průmyslu Beneš.
Čtěte také: Prolomit limity za pět let znamená problém
Podle prezidenta svazu Jaroslava Hanáka vláda nemá odvahu občanům žijícím v oblasti zásob říct, že „mají smůlu“. „Nemáte politickou odvahu jasně a poctivě říct občanům, kteří bydlí na zásobách strategické suroviny hnědého uhlí, že ti lidé mají smůlu, protože to je národní bohatství. My si myslíme, že bychom měli národní bohatství využívat,“ řekl Hanák. Rozhodnutí o takzvaných územních limitech očekává v krátké době. „Předpokládám, že vláda by mohla toto rozhodnutí učinit v měsíci říjnu,“ reagoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje letos prolomení na dole Bílina především pro potřeby teplárenství. „ČSA nepotřebujeme za jednoho předpokladu, že bude pokračovat rozvoj jaderné energetiky,“ řekl ministr Jan Mládek (ČSSD), který odmítá zpochybňování další výstavby jaderných zdrojů, včetně pochybností ohledně fungování dukovanské elektrárny. Nepříjemným dopadem je podle něj nejistota, která bude nadále panovat mezi obyvateli Horního Jiřetína.
Mohlo by vás zajímat:
Vláda už má limity v šuplíku
Zrušení limitů by byl jen první krok
Sochor – Uhlí je jistota, plyn drahé riziko
Související články