Generální tajemník OSN António Guterres v sobotu v Thajsku vyzval asijské státy, aby ukončily svou závislost na uhlí. Země v regionu by měly být v první linii při boji za zmírnění klimatických změn.
Guterres citoval výsledky studie zveřejněné v úterý v prestižním časopise Nature. Podle ní bude do roku 2050 v důsledku globálního oteplování ohroženo záplavami u pobřeží o miliony lidí více, než se původně předpokládalo. Nejvíce postižené přitom budou rozvojové státy v Asii.
Čtěte také:
Čínské cloudy dávají klimatu zabrat
Čína staví uhelné elektrárny s výkonem 226 GW
Generální tajemník uvedl, že „ačkoliv mohou lidé diskutovat o přesnosti těchto čísel, je patrné, že je tu určitý trend“. Problém je podle něj naléhavý v Asii také kvůli tomu, že se tam v současnosti plánuje výstavba „významného počtu“ uhelných elektráren.
„Musíme uhlíku určit cenovku. Musíme přestat dotovat fosilní paliva. A musíme do budoucna zabránit vzniku nových uhelných elektráren,“ prohlásil Guterres.
Otázkou však je, zda má jeho apel šanci na úspěch. Jen v Číně se momentálně staví uhelné elektrárny o výkonu 226 gigawatt, což je pro srovnání více než dvacetkrát víc, než je celkový výkon českých uhelných elektráren (zhruba 11 gigawatt). Čína, která je zdaleka největším světovým producentem CO2, bude poté disponovat celkovým uhelným výkonem přesahujícím 1300 gigawatt.
Země také nedávno otevřela nejdelší železnici světa určenou pro přepravu uhlí ze severu země na jih. Náklady na výstavbu téměř 2 tisíce kilometrů dlouhé trati se přiblížily téměř 30 miliardám dolarů (cca 700 miliard korun).
Čína i přes rozvoj obnovitelných zdrojů těží a spaluje polovinu světového uhlí. A bude tomu tak i nadále. „Uhlí zůstane dominantním zdrojem energie v příštích 10 letech, i když se postupně nahrazuje novou energií,” řekl serveru msn.com. Tian Miao, analytik společnosti Everbright Sun Hung Kai Co. v Pekingu. Z uhlí totiž Čína vyrábí 60 procent své energie. Země navíc určila energetickou bezpečnost prioritou uprostřed obchodní války s USA.
Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků