Doba čtení:1 m, 58 s
Více než stovku moderních nabíjecích stanic v šesti krajích doplní do konce roku další, tentokrát v Libereckém a Královéhradeckém kraji. Foto: Sev.en Energy

Už čtvrtou sezónu nedojde milovníkům e-bikingu energie díky největší soukromé síti cyklonabíječek Sev.en for Bikers. Více než stovku moderních nabíjecích stanic v šesti krajích doplní do konce roku další, tentokrát v Libereckém a Královéhradeckém kraji.

„Jako energetická skupina jsme původně chtěli hlavně podpořit turismus v krajích, v nichž působíme. Zároveň však v elektrocyklistice vidíme obrovský potenciál, pro jehož rozvinutí v Česku, třeba na rozdíl od sousedního Rakouska, chybí kvalitní infrastruktura. Původně malý projekt se tak poměrně rychle rozvinul až do dnešní podoby, kdy díky našim nabíječkám bude možné s jistou mírou nadsázky objet půlku Česka,“ řekla magazínu Homér ředitelka HR a komunikace skupiny Sev.en Gabriela Sáričková Benešová.

Síť zelenobílých cyklonabíječek je nejhustší v Ústeckém a Karlovarském kraji, během tří sezon jich zde vyrostlo několik desítek. Další stanice postupně přibyly v Plzeňském, Jihočeském a Středočeském kraji, samostatný „ostrov“ nabíječek je i v Pardubickém kraji. Celkem tak síť tvoří více než sto nabíječek.

Dobšiná oslavila sedmdesátiny

Zatímco v loňské sezoně se pozornost soustředila především na dokončení modernizace již existující sítě a růst směrem na Šumavu, letošním cílem bude naopak sever a severovýchod Čech. „Nabíječky v Libereckém a Královéhradeckém kraji by měly více zpřístupnit a zpříjemnit e-bikerům výlety (nejen) po Jizerských horách a Krkonoších. Výhledově by pak díky rozšíření mělo dojít k propojení s už zmíněnými stanicemi v okolí Pardubic nebo Litomyšle,“ vysvětlila Sáričková Benešová.

Zásadní výhodou pro cyklisty je fakt, že jim stačí pouze kolo. Díky jednotnému standardu nabíječek totiž odpadá nutnost vozit nabíjecí kabely či těžké přenosné nabíječky. Všech více než sto stanic bylo postupně modernizováno – každá již má šest výstupů, které jsou kompatibilní s naprostou většinou dnes prodávaných systémů. Stanice jsou vždy umístěny poblíž hotelů, restaurací či dalších turisticky zajímavých míst. U obsluhy si tak stačí vypůjčit kabel a doplnit energii nejen kolu, ale i sobě, nebo se jen porozhlédnout po okolí. Nabíjení je navíc zcela zdarma.

Kromě rozšiřování samotné sítě svých nabíječek projekt nezapomíná ani na uživatelský komfort cyklistů ještě před tím, než vůbec vyjedou. Na webových stránkách 74b.cz si tak prostřednictvím interaktivní mapy můžete naplánovat svůj výlet včetně toho, že si můžete zkontrolovat, zda daná nabíječka bude zrovna v provozu.