Doba čtení:1 m, 34 s
Lom ČSA. Foto: Severní energetická
Lom ČSA. Foto: Severní energetická

Schválení nového většinového vlastníka Severní energetické (Sev.en) se protahuje. Případ má od prosince na stole Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který zatím nerozhodl, napsal Denik.cz.

V minulém týdnu úřad protáhl lhůtu pro posouzení fúze z třicetidenní na pětiměsíční. Prvostupňové řízení stále probíhá a v minulém týdnu bylo převedeno do tzv. druhé fáze. Úřad má tedy na posouzení dopadů spojení další čtyři měsíce,“ řekl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Severní energetickou má ovládnout miliardář Pavel Tykač prostřednictvím lucemburské společnosti HALTIXAR LTD., která kupuje podíl Tomáše Fohlera. Ten v Severní energetické držel 30procentní podíl a na podzim ohlásil odchod z firmy. Třetím akcionářem v Severní energetické je podle výroční zprávy společnosti za předloňský rok Jan Dienstl, který má také 30 procent akcií.

Čtěte také:
Tykač potvrdil zájem o Vattenfall
Forbesovské ohlédnutí: Tykač ve verzi 2014

ÚOHS od prosince posuzuje oblast těžby a dodávek hnědého energetického uhlí, obchodu s elektřinou, velkoobchodních dodávek elektrické energie, centralizovaného zásobování tepelnou energií, poskytování podpůrných služeb elektrizační soustavy a dodávek vedlejších energetických produktů.

Akcionáři Sev.en připravují nové uspořádání společností opět do jedné skupiny s Vršanskou uhelnou, která je spojena se jménem finančníka Pavla Tykače. „V konečném stavu by měl být Sev.en součástí skupiny Czech Coal,“ uvedl už dříve Tykač. V jedné skupině mohou najít uplatnění i zaměstnanci z lomu ČSA, kteří budou muset opustit svá místa kvůli útlumu těžby.

Vláda totiž na svém říjnovém zasedání v Ústí nad Labem rozhodla, že limity těžby uhlí prolomí pouze v dole Bílina, kde těží Severočeské doly. Limity na ČSA zůstanou podle usnesení vlády prozatím zachovány. V lokalitě tak bude pokračovat útlum těžby, která skončí kolem roku 2022. Za limity těžby se nachází podle odhadů 750 milionů tun uhlí.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Bakala: žralok pravdy a lásky
Top 10 největších těžebních bestií