Severní Korea vyváží uhlí i přes sankce

komentare_iuhli_800x600Čína dováží uhlí ze Severní Koreje bez ohledu na ekonomické sankce proti severokorejskému režimu.

Pohled do zahraničních zpráv posledních dnů ukazuje, že uhlí je předmětem strategického obchodu i v situacích, které těsně souvisí se zahraniční politikou a prosazováním mocenských zájmů. Uhlí je v takových případech v podobném postavení jako třeba ropa, zlato, drahé kameny, či uran nebo zbraně.

Čtěte také:
Čínští horníci vyhráli odškodné za nucené práce
Čína: 100 miliard na útlum uhlí a oceli

Na pozadí severokorejských jaderných zkoušek, z nichž poslední se odehrála letos 9.září, a přes mezinárodní sankce schválené OSN, obchod s uhlím v posledních měsících mezi Severní Koreou a Čínou narostl.

Čína je v tomto případě dovozce koksovatelného uhlí – kvalitního antracitu. Podle dostupných informací činí severokorejský import za osm měsíců letošního roku přes 85% celkového letošního dovozu antracitu do Číny.

Měsíčně Čína nakupovala od Korejců v průměru necelé 2 miliony tun uhlí, v srpnu ovšem  dosáhly objemu 2,465 mil tun. Čína tak dohání poklesy z jara tohoto roku, kdy reagovala na zpřísnění hospodářských sankcí vůči Severní Koreji na půdě OSN. Její dovoz klesl například v dubnu podle agentury Reuters na 1,5 mil tun z březnových 2,3. Jarní pokles nákupů mohl ale dílem souviset i s poklesem produkce čínského železa a oceli a nejen se zmíněnými sankcemi.

Uhlí pod cenou.

Vedle etických úvah přinášejí zprávy o čínských dovozech ze Severní Koreje zajímavý aktuální pohled na ceny. Severokorejské uhlí je evidentně prodáváno velmi nízko pod obvyklou cenou a dá se říci, že kazí trh. Srpnové čínské dovozy byly údajně realizovány za cenu 45,55 amerického dolaru za jednu tunu koksovatelného uhlí. To je výrazně níže v porovnání se 70,25 dolary za tunu, které si účtuje Rusko, a hluboko pod 93,92 dolary, za které prodává koksovatelné uhlí Austrálie. Dá se říci, že severokorejské koksovatelné uhlí je do Číny prodáváno za cenu uhlí energetického. Není divu, že je to pro Čínu velmi atraktivní zdroj.

Pro nás je nicméně důležitých zmíněných cca 94 dolarů za tunu australského koksovatelného uhlí, protože to je údaj, který by se měl promítat do cenových vzorců, které používá při prodeji svého uhlí OKD.

Mohlo by vás zajímat:
Polský Krakov otestuje modré uhlí
Podvalník prověřil i tank
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti