Skupina Czech Coal se rozrostla

Nová společnost bude mít za úkol efektivně podporovat provoz a údržbu elektrárny Chvaletice. Foto: Severní energetická

Nově vzniklá společnost Czech Coal Engineering, s.r.o. (CCE) se sídlem v elektrárně Chvaletice se připravuje naplno rozjet svou činnost zaměřenou na technickou podporu provozu a údržby elektrárny. Jednatel a ředitel Jan Žižka vidí jako zásadní vytvořit schopný pracovnítým.

Jaké jsou krátkodobé i dlouhodobé úkoly CCE?

Krátkodobý úkol je jasný, zajistit, aby společnost byla funkční a měla vytvořené podmínky pro efektivní provoz, což souvisí například i se zajištěním kanceláří v areálu elektrárny a dostatečným počtem kvaliikovaného personálu. Musíme nastavit prostřednictvím SLA smluv činnosti, které jsou ve skupině poskytovány sdílenou formou, jako jsou personalistika ze Sev.en EC nebo inanční činnosti z Coal Services.

Čtěte také:
V Chvaleticích dokončují modernizaci
Sev.en dokončí Chvaletice sama

Hlavním a z časového pohledu dlouhodobým úkolem je efektivní podpora provozu a údržby elektrárny Chvaletice a prioritou číslo jedna příprava rozsahu generální opravy bloků B1 a B2, plánovaná na rok 2020. Díky nově vydaným požadavkům na emisní limity pro uhelné elektrárny máme v popisu práce rovněž snižování emisí na všech blocích 7EC.

Kolik má nebo bude mít zaměstnanců a jaké profese budete nejvíc potřebovat?

V tuto chvíli předpokládám, že počet zaměstnanců se bude odvíjet od rozsahu zmíněné generální opravy, který ještě není schválený. A proto neuvedu jedno konkrétní číslo ale rozmezí 25 až 50 zaměstnanců.

Vyšší počet může souviset i s potenciální budoucností, kdy elektrárna Chvaletice nemusí být jedinou elektrárnou ve skupině. Nejpočetněji budou zastoupeni technologové, kteří znají provoz zařízení, jeho údržbu a také technologie dostupné na trhu, dále projektoví manažeři se znalostmi přípravy a řízení projektu, schopnostmi jednat s dodavateli. Budeme potřebovat i specialisty nákupu projektů a technické kontroly. A to ještě není úplný výčet všech profesí. Dát dohromady tým zaměstnanců, který profesionálně a efektivně zvládne všechny úkoly, považuji jednoznačně za svůj nejdůležitější současný úkol.

Jak jste se vlastně ocitl v čele nové společnosti?

Náhodou… a teď vážně. Na začátku roku mě požádal o názor na vytvoření útvaru inženýringu pro elektrárnu Chvaletice a případně pro Elektrárnu Počerady Petr Karas z dozorčí rady elektrárny. Po několika schůzkách jsme se dostali v našich úvahách až do situace, kdy pro obě strany bylo zajímavé si představit to, co je teď již skutečností.

Jaký je váš vztah k energetice?

Stručně řečeno, energetiku se učím od svých 18 let, kdy jsem nastoupil na strojní fakultu ČVUT, obor tepelné a jaderné stroje a zařízení. Po vysoké škole jsem pracoval v Elektrárně Opatovice, kde skoro celý svůj profesní život strávil i můj otec. Po deseti letech jsem dostal příležitost vést Elektrárnu Poříčí a to již v dresu ČEZ. Po čtyřech letech jsem přestoupil do centrálního útvaru s odpovědností za údržbu uhelných a vodních elektráren. A opět po čtyřech letech jsem přešel do Centrálního inženýringu, kde jsem se věnoval uhelným a vodním elektrárnám až do poloviny letošního roku.

Při čem si po práci zaručeně odpočinete?

Při sportu. Jsem volejbalista, i když díky svému věku jsem už super veterán. Nejvíce času však věnuji cyklistice, případně běhu. Občas i plavu a v zimě mě baví běžky nebo sjezdovky. Ocením, když je sportovní aktivita spojená s návštěvou restaurace. Potřebný relax mi dodá i čas strávený s rodinou.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sen každého kluka z pískoviště
V lomu našli pravěký strom starý 20 milionů let
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu