Servery skupin Czech Coal a Sev.en se sloučily

Uvolněné servery Severní energetické poslouží jako záloha v elektrárně Chvaletice. Ilustrační foto: wikipedia.com Victorgrigas

Od loňského konce léta začala společnost Infotea přebírat IT služby v Severní energetické. Celý proces provázelo hlavně zvyšování kapacity serverů.

Nejprve jsme převzali správu software a licencí, následovalo převzetí správy stanic a koncem roku jsme začali spravovat i servery a zbytek síťové infrastruktury. Současně s převzetím probíhala a vlastně ještě probíhá konsolidace těchto služeb. Tím, že jsme využili potenciál obou IT Czech Coal a Severní energetické, ať už se to týkalo licencí nebo hardwaru, jsme prodloužili provozuschopnost všech klíčových IT zařízení minimálně o tři roky a to jen s minimálními investicemi při současném snížení provozních nákladů,“ objasnil Libor Šindelář, vedoucí oddělení technické podpory společnosti Infotea.

Čtěte také:
Katalog pomůže s rekultivací lomu ČSA
Jak odcházel mamut

Důležitým krokem bylo posílení centrálního databázového serveru v Mostě, který soustřeďuje data podstatné části aplikací, například provozní systémy dceřiných společností, systém EVM nebo ERP Helios a nově pak i data GIS systému Severní energetické. Tento nový databázový server nahradil již dosluhující server skupiny Czech Coal a zároveň bylo možné odstavit databázový server Severní energetické. Příprava celého projektu od návrhu až po migraci dat trvala zhruba 6 měsíců.

Celý proces byl úspěšně dokončen v dubnu a podle prvních provozních výsledků je zřejmé, že se jednalo o krok správným směrem. „Velmi zjednodušeně by se dalo říct, že jsme potřebovali zajistit dostatek výkonu a prostoru pro data s minimální investicí a s využitím potenciálu současného IT obou skupin Czech Coal a Sev.en. Ačkoliv jsme pořídili nový databázový server za zhruba půl milionu korun, celkově jsme ušetřili v investičních nákladech částku přesahující šest milionů,“ sdělil Šindelář.

K posílení hardwaru a zvýšení kapacity došlo i na serverech v centrální datové komoře v Mostě, která je laicky řečeno „IT mozkem“ skupiny Czech Coal a nyní i částečně Severní energetické. „Záměrem je využít servery skupiny Czech Coal i pro potřeby Severní energetické, proto je bylo nutné posílit. Zbývající uvolněné servery Severní energetické poslouží jako záloha v elektrárně Chvaletice, kde by se od příštího roku muselo IT vybavení postupně obnovovat. Díky tomu se rovněž prodlouží životnost o dva až tři roky,“ připomněl vedoucí technické podpory. I v tomto případě se společnosti Infotea podařilo ušetřit řádově několik milionů korun v oblasti externí podpory zařízení, poskytované dodavatelem hardware.

Mohlo by vás zajímat:
V Austrálii hoří uhlí už 6000 let
Indové mají povolení těžit v Austrálii
Rio Tinto dá miliardy na těžbu bauxitu