Slováci si připomínají oběti důlních neštěstí

Důlní neštěstí v dole Handlová si lidé připomínají kladením bílých růží. Foto: gov.sk

Na Slovenskou si dnes připomínají horníky, kteří přišli o život při výkonu svého povolání. Den bílých růží, jak se vzpomínka jmenuje, reaguje zejména na největší neštěstí v historii slovenského hornictví, při kterém přišlo v roce 2009 v Dole Handlová o život 20 horníků a důlních záchranářů.

Den obětí důlních neštěstí si slovenská veřejnost poprvé připomněla v roce 2011. „V tento den si Slovensko vzpomíná na více než 470 obětí neštěstí, které se staly v dolech v regionu horní Nitry, a více než 300 dosud historicky zmapovaných důlních tragédií, které se udály v dolech těžících kovy na slovenském území, “ uvedla pro server teraz.sk starosta obce Handlová Jana Paulínyová.

Čtěte také:
Na Slovensku přibylo neplatičů energií
Slovenští politici dusí Křetínského

Na kostele sv. Kateřiny v Handlové se v 9:30 rozezvučí na pět minut zvony jako vzpomínka na poslední spojení s horníky v podzemí z 10. srpna 2009. Během celého dne mohou pozůstalí, veřejnost, delegace, položit k památníku na Ulici 29. srpna bílou růži. Večer se tam bude konat setkání za účasti rodinných příslušníků horníků, vedení města a dalších delegací, členů Handlovského hornického spolku a veřejnosti.

Šachta Východ, součást Dolu Handlová, byla považována za jednu z nejnebezpečnějších na Slovensku. Dne 17. června 2009 zde byla proto těžba ukončena. Horníci postupně zazdívali stěny v šachtě tak, aby zabránili přístupu vzduchu k nevytěženému uhlí, které by se mohlo začít rozkládat a později by mohlo způsobit požár či výbuch důlních plynů.

V osudný den 10. srpna sfárala v šest hodin ráno nová směna. Okolo sedmé hodiny ranní vznikl v chodbě šachty Východ požár, který byl detekován přístroji. Proto byli na pomoc přivoláni báňští záchranáři Báňské záchranné služby z Prievidzy. Kolem půl deváté dorazily dvě čety báňských záchranářů po pěti mužích a jejich velitel. Jejich úkolem bylo pomocí ochlazování dusíkem snížit teplotu v dole a dále také i koncentraci kyslíku, který napomáhal hoření a zvyšoval celkové nebezpečí v dole. Spolu s nimi se na úseku 330 metrů pod zemí a asi 500 metrů od výtahové šachty nalézalo dalších devět horníků, kteří pomáhali hasičům a devět dalších se nacházelo v chodbě mimo místo požáru.

Přibližně po hodině, v 9:30, bylo přerušeno telefonické spojení a službu vypověděly i snímače hladiny důlních plynů. Podle výpovědi horníků, kteří se také nalézali v chodbě, nejprve zaslechli detonaci a poté je tlaková vlna srazila k zemi, a to i navzdory tomu, že mezi nimi a místem výbuchu se nacházela překážka. Letící trosky jim způsobily jen lehké zranění. Poranění muži se následně dostali na povrch. Celkem 11 hasičů a 9 horníků podílejících se na hašení požáru zde však zahynulo zřejmě přímo po výbuchu nebo se zadusili krátce poté.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu