Slovenské elektrárne vydělaly méně

JSlovenské elektrárne jsou největším výrobcem elektřiny na Slovensku. Foto: SE

Největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE), loni snížil čistý zisk meziročně o zhruba dvě třetiny na bezmála 19,6 milionu eur (507 milionů korun) z 62,86 milionu eur (1,62 miliardy korun) v roce předchozím.

Vyplývá to z konsolidovaných údajů, které firma zveřejnila. Do akcionářské struktury SE v roce 2016 vstoupila skupina Energetický a průmyslový holding (EPH).

Ke zhoršení celkového hospodářského výsledku SE přispěl nárůst finančních nákladů a naopak pokles finančních výnosů. Provozní zisk podniku loni meziročně stoupl o 13 procent na 102,18 milionu eur (2,64 miliardy korun).

Čtěte také:
Mochovcům prý hrozí katastrofa
Vytáhne stát z kapes solárních baronů miliardy?

Výnosy SE z prodeje elektřiny a tepla se loni zvýšily o 8,4 procenta na 2,54 miliardy eur (65,6 miliardy Kč). Firma snížila produkci elektřiny meziročně o 4,1 procenta na nejnižší úroveň nejméně od roku 2010.

SE dokončují výstavbu třetího a čtvrtého bloku v jaderné elektrárně Mochovce, kde jsou dva bloky v provozu od konce 90. let. Dostavba elektrárny se oproti původnímu harmonogramu opozdí a výrazněji prodraží.

Letos v dubnu SE odhadly další navýšení rozpočtu dostavby zmíněné atomové elektrárny o 270 milionů eur (téměř sedm miliard korun) na 5,67 miliardy eur (146,6 miliardy korun). V závislosti na termínu získání příslušných povolení by třetí blok elektrárny mohl být spuštěn až v příštím roce. Proti dostavbě zmíněné elektrárny vystupují hlavně rakouské ekologické organizace a rakouští politici.

Slovenská vláda v SE kontroluje 34 procent akcií. Zbylý podíl vlastní společnost SlovakPower Holding (SPH), kterou stejným dílem vlastní italský koncern Enel a skupina EPH. Po dokončení obou bloků elektrárny v Mochovcích bude moci EPH koupit podíl Enelu v SPH.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků