Slovenské elektrárne zvýší výkon v Mochovcích

Dostavba třetího a čtvrtého bloku tamní elektrárny se oproti původním plánům opožďuje a zároveň výrazně stoupl rozpočet projektu. Foto: SE

Největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE), připravuje zvýšení výkonu stávajících dvou bloků jaderné elektrárny v Mochovcích. Vyplývá to z materiálu, který SE předložily slovenským úřadům k posouzení.

Podle předlohy lze navýšení výkonu každého z bloků nad hodnotu 500 megawattů z nynějších 470 megawattů dosáhnout využitím výkonových rezerv a modernizací zařízení. Termín plánované úpravy bloků podnik neupřesnil.

Čtěte také:
Feist: Uhlí bude dál v klíčové roli
Vytáhne stát z kapes solárních baronů miliardy?

První dva bloky elektrárny Mochovce na jihu Slovenska podnik uvedl do provozu postupně v letech 1998 a 1999. Výkon každého z nich byl již v roce 2008 zvýšen z původních 440 megawattů, a to úpravou tepelného výkonu reaktoru, který v rámci zmiňovaného projektu měněn již nebude.
SE, do jejichž vlastnické struktury předloni vstoupila skupina Energetický a průmyslový holding, dokončují v Mochovcích další dva rozestavěné jaderné bloky.

Dostavba třetího a čtvrtého bloku tamní elektrárny se oproti původním plánům opožďuje a zároveň výrazně stoupl rozpočet projektu.
Kromě elektrárny v Mochovcích SE provozují také dva další jaderné bloky v Jaslovských Bohunicích, jejichž výkon byl před osmi lety zvýšen shodně na 505 megawattů v rámci modernizace v hodnotě půl miliardy eur (12,8 miliardy korun). Jaderné elektrárny mají největší podíl na výrobě elektřiny na Slovensku.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků