Doba čtení:1 m, 43 s
Postupný růst cen plynu pro domácnosti oznámil slovenský ministr hospodářství Richard Sulík. Foto: wikipedia.org

Domácnostem na Slovensku v příštích čtyřech letech vzrostou ceny zemního plynu celkově o 76 procent, pokud uzavřou dlouhodobý kontrakt se státními plynárnami SPP. Nejvyšší růst cen, asi o třetinu, bude v roce 2023. Vyplývá to z oznámení ministra hospodářství Richarda Sulíka.

Stát také finančně podporuje instalaci alternativních zdrojů energie, čerpání dotací zpomaluje omezený počet dodavatelů zařízení a instalačních firem.

SPP na tom nic nevydělá, první dva roky bude SPP ve ztrátě,“ citovala Sulíka slovenská média k dohodě ohledně dodávek plynu.

Pokud si spotřebitel nedohodne dlouhodobý kontrakt s plynárnami SPP, které jsou největším dodavatelem plynu v zemi, v příštím roce si za plyn připlatí patrně více než polovinu. Podobný postup jako SPP zvolí podle Sulíka také druhý největší dodavatel na trhu.

Prognóza: Kdy Rusko vypne plyn?

Vysoké ceny energií na burzách přispívají na Slovensku i v dalších zemích k rychlejšímu tempu inflace. Regulované ceny energií pro domácnosti se na Slovensku mění zpravidla jednou za rok, letos jim plyn zdražil zhruba o pětinu, loni ještě zlevnil.

Elektřina by většině domácností na Slovensku zdražit neměla. Na základě podepsaného memoranda největší výrobce elektřiny v zemi, společnost Slovenské elektrárne, má část své produkce dodat na trh za zvýhodněnou cenu.

Evropský parlament měl varovnou studii. Ignoroval ji

Slovensko dříve zvýšilo dotace pro domácnosti na obnovitelné zdroje energie na 45 milionů eur (1,1 miliardy Kč), což je trojnásobek výchozího stavu. Z dodatečného balíku peněz zůstává vyčerpat 23 milionů eur (568 milionů Kč). O přidělení dotace na tepelné čerpadlo, sluneční kolektory, fotovoltaické panely nebo kotel na biomasu nerozhoduje termín registrace, ale instalace zařízení. „Máme omezený počet dodavatelů těchto zařízení, omezený počet těch, kteří je dokážou nainstalovat. Kdo do konce roku předloží smlouvu, má více méně jisté, že podporu dostane,“ řekl Sulík.

Na dotace jsou vyčleněny také peníze z evropských fondů. Z tohoto důvodu nemohou o příspěvky žádat majitelé domů z Bratislavského kraje, kde je nejvyšší životní úroveň z celého pětimilionového Slovenska.