Slovensko a Polsko propojí plynovod

Výstavba plynovodu bude stát stovky milionů eur. Foto: imagio

Slovenský přepravce zemního plynu Eustream a jeho polský partner Gaz-System podepsaly dohodu o výstavbě slovensko-polského plynovodu. Uvedla to společnost Eustream.

Nové 165kilometrové propojení slovenské a polské přepravní sítě zlepší přístup středoevropských zemí k terminálům v Baltském moři a Norsku na severu a k plánovanému plynovodu Eastring, který propojí slovenskou a maďarskou síť s Balkánem na jihu. Zvýší tak energetickou bezpečnost celého regionu.

Čtěte také:
Slováci připojili jaderný blok Mochovců do sítě
Slovenští politici dusí Křetínského

Slovensko leží na hlavní přepravní trase plynu z Ruska přes Ukrajinu do Rakouska a České republiky. V budoucnu by se ale objem takto přepravovaného plynu mohl snížit kvůli druhé fázi výstavby plynovodu NordStream, který přepravuje plyn z Ruska přímo do Německa a region obchází.

Evropská unie na výstavbu polsko-slovenského plynovodu uvolnila koncem loňského roku příspěvek ve výši 107,7 milionu eur (2,8 miliardy korun). Podle dřívějšího sdělení obou firem práce začnou ve druhé polovině roku 2018, skončit by měly v závěru roku 2021. Přepravní kapacita plynovodu bude podle webu Sme.sk 5,7 miliardy kubíků ročně a Slovensko za něj zaplatí více než 100 milionů eur.

Mohlo by vás zajímat:
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu