Smutné výročí výbuchu dolu v Novém Mexiku

K tragickému neštěstí došlo ve městě Dawson v Novém Mexiku. Foto: wikipedia.org

Výbuch uhelného dolu v Dawsonu v Novém Mexiku zabil 22. 11. 1913 více než 250 dělníků. Heroické záchranné úsilí ušetřilo životy dalších 23 lidí, ale také přineslo oběť dvou záchranářů.

Uhelný důl, ve kterém bylo dne osudného dne 284 zaměstnanců, byl vlastněn společnostmi Phelps, Dodge a Company. Přesně ve tři hodiny odpoledne proběhla obrovská exploze. Otřes z výbuchu pocítilo celé město. Příčina výbuchu byla typická pro mnoho tehdejších důlních katastrof – kapsička methanového plynu, která byla zapálena minerální lampou, uvedl server history.com.

Čtěte také:
USA zruší Obamův ekoplán
Začíná světová plynová válka?

Výbuch zablokoval ústí důlní šachty kameny, dřevem a jinými nečistotami tak neprodyšně, že od záchranářům trvalo osm hodin, než se jim vůbec povedlo do dolu vstoupit. Pohotovostní posádky pracovaly horečně dva dny, kopaly uhlí a trosky a nacházely spousty těl. Dva záchranáři zemřeli při vdechování plynu během operace.

Záchranný tým nakonec našel skupinu 23 horníků, kterým se podařilo přežít. Mnoho z nich mělo zlomeniny a někteří trpěli potížemi spojenými s vdechováním plynu, ale byli vytaženi živí za jásotu davu. Bohužel téměř 260 jejich kolegů takové štěstí nemělo.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků