Smutný: Rusko si koupilo evropské politiky i aktivisty

Nejznámější tváří ve službách ruské plynové lobby je bývalý německý kancléř Gerhard Schröder. Foto: wikipedia.org

Na pozadí Putinovy války na Ukrajině se potvrdilo, že sponzoring tzv. ekologických organizací i některých politiků v EU ze strany ruského státního plynárenského gigantu Gazprom měl jediný cíl – vybudovat závislost na ruském plynu. Na svém blogu na idnes.cz to napsal tiskový mluvčí think-tanku Realistická energetika a ekologie Milan Smutný.

„Předáci řady ekologických organizací i amorální politici se doslova za „30 stříbrných“ nechali koupit a stali se aktivními pohůnky zájmů Kremlu. Rusko si tak dlouhá léta budovala jak závislost na ruských energetických surovinách, tak si získalo obrovské finanční zdroje pro financování agresivních geopolitických plánů vládce Kremlu Vladimira Putina,“ nebral si servítky Smutný, podle nějž se z této závislosti země EU ještě dlouho nedokážou vymanit. Podle kvalifikovaných výpočtů jen za plyn a ropu země EU každý den i v době Putinovy války na Ukrajině posílají do Moskvy 800 milionů eur.

Smutný upozornil, že si společnost Gazprom koupila vliv v klíčových ekologických organizacích, ale také politických stranách. „A stoupenci solární a větrné energie zjistili, že v plynařské lobby získali nejlepší spojence (a financiéry) svých pseudozelených plánů, protože přerušovaná produkce ze slunce a větru potřebuje spolehlivou zálohu. Nejlépe z elektráren na ruský plyn,“ vysvětlil Smutný.

Rakouská exministryně míří do vedení Rosňeftu

Podle Smutného se ukazuje pravdivost varování polského listu Gazeta Wyborcza z 6. dubna 2011, že si ruský Gazprom cíleně buduje lobbistickou pozici v Německu. Tehdejší varování Poláků na adresu Evropské komise ve formě interpelace v Evropském parlamentu, že jde zřejmě o korupční jednání, nebylo ale tehdy vyslyšeno.

„A jak to vše proběhlo? World Wild Fund (WWF) Německo v čele s Jochenem Lampem a společnost Přátelé země (BUND) s její šéfkou Corinnou Cwielag, se stali předsedou, respektive místopředsedkyní nové nadace, když společně s Nord Stream AG založily „environmentální“ nadaci — Naturschutzstiftung Deutsche Ostee. Přidala se také i spolková země Meklenbursko-Přední Pomořansko,“ popsal Smutný, jak se z tehdejších dosavadních zuřivých odpůrců baltských plynovodů Nord Stream stali jeho obhájci.

Smutný zároveň poukázal, že podobným příkladem mechanismu ruského lobbismu je Belgie. „Současná belgická federální ministryně energetiky Tinne Van der Straetenová z ekologické Groen Party (Strana zelených) byla před svým nástupem do úřadu spolumajitelkou (50% partnerkou) advokátní kanceláře, jejíž klíčovým klientem nebyl nikdo jiný než Gazprom. Když se v roce 2020 stala ministryní energetiky, Van der Straetenová pracovala na úplné demontáži belgického parku jaderných elektráren, a to v souladu s 20 let trvajícím odhodlaným bojem ochránců životního prostředí. Smyslem bylo nahradit je samozřejmě – paroplynovými elektrárnami se surovinou pochopitelně hlavně od Gazpromu,“ uvedl Smutný, který současně upozornil, že vše popsané se děje pod hlavičkou unijní politiky Green Deal, která přísahá na boj s CO2.