Doba čtení:1 m, 31 s
Podle docenta Hutha by státy místo radikálního omezování produkce uhlíku měly investovat do výzkumu jeho zachytávání z atmosféry a ukládání. Foto: pixabay.com

Podle docenta Radana Hutha z Katedry fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy je dobře, že se změna klimatu stala velkým tématem. Způsob, kterým na problém upozorňuje mladá aktivistka Greta Thunbergová, ale považuje za dvojsečný a společnost spíše rozděluje, než aby ji mobilizovala.

Huth v rozhovoru pro Blesk uvedl, že způsob její prezentace na jednu stranu vzbuzuje zájem mnoha lidí, na druhou ale odrazuje velkou část těch, kterým podobně kontroverzní komunikace nesedí.

Čtěte také:
Studentské „stávky“ za klima chtějí nemožné
Aktivisté kážou vodu, ale pijí víno

Podle Hutha se samozřejmě musí vzít ohled na klima, ekosféru i biosféru. Stejně tak se ale musí brát ohled na návyky lidí: „Jsme v 21. století. Není možné chtít po lidech, aby najednou přestali jezdit auty,“ uvedl odborník, podle nějž je snaha o uhlíkovou neutralitu nedomyšlená.

„Její cesta ukazuje na to, že za ty běžné činnosti, které produkují oxid uhličitý, nemáme žádnou náhradu,“ vysvětlil expert. „Problém těchto radikálních řešení je v tom, že nejsou domyšlené důsledky toho, co se stane, když by si lidstvo řeklo, tak teď se staneme uhlíkově neutrální. Přestaneme topit, svítit, na to společnost není připravená,“ dodal.

Jako příklad Huth přidává stavebnictví, které se výrazně podílí na produkci oxidu uhličitého: „To by se pak dal říct, že přestaneme vyrábět cement. Státy místo toho, aby si samy sobě podřezávaly ekonomicky větev radikálním omezováním produkce uhlíku, by měly investovat do výzkumu cíleného na to, jak ho z atmosféry odnímat a ukládat, aby to bylo efektivní a trvalé,“ uzavřel odborník.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa